Velikonoční festival duchovní hudby v Brně přinese letos skladby českých autorů. Co nabídne 31. ročník?
24. března začne v Brně Velikonoční festival duchovní hudby. Stále platí, že ve středoevropském měřítku zůstává ojedinělým projektem. Letos se navíc v souladu s Rokem české hudby zaměří na autory, kteří jsou spojení s naší zemí, a bude zkoumat kořeny jejich tvorby od nejstarších skladeb po ty nejnovější.
Pro zahajovací koncert 31. ročníku festivalu se podařilo v rámci oslav Roku české hudby vyjednat brněnskou premiéru jednoho z nejzásadnějších oratorií Jana Dismase Zelenky. V podání Ensemble Inégal zazní oratorium Il serpente di bronzo. „Zelenka je brán jako takový protipól Johannu Sebastianu Bachovi, navíc je to původně náš rodák, ačkoli většinu života strávil v Německu,“ vysvětluje jeden z dramaturgů festivalu Ondřej Múčka.
Na festivalu také zazní několik skladeb napsaných na objednávku pořadatelů. Poslední koncert pak bude patřit pořádající Filharmonii Brno. V neděli 7. dubna uvede Glagolskou mši Leoše Janáčka a zazní rovněž brněnská premiéra orchestrálního díla Raduj se III Slavomíra Hořínky. „To je skladba, která vznikla v posledních letech na objednávku České filharmonie. Je to čistě instrumentální kompozice, která pracuje s motivem velikonočního chvalozpěvu a vytváří takovou předehru pro samotnou mši,“ doplnil druhý z dramaturgů Vladimír Maňas.
Související
-
Letem hudebním světem s Milošem Štědroněm: Podíval bych se do italské Mantovy za géniem Monteverdim
Skladatel a pedagog Miloš Štědroň je v hudbě rozkročen mezi různými žánry. V naší rozhlasové budově jako doma a jeho vitalitu mu může kdekdo závidět!
-
Moje láska k opeře vznikla díky mamince a vánočním úklidům, směje se operní pěvkyně Kašpárková
„S Janáčkem je to náročné. Na mě působil, že to byl takový cholerický a nerudný dědek. Ale i tak ho miluju,“ říká s úsměvem operní pěvkyně Lucie Kašpárková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.