Tymián dezinfikuje prostor a zajistí vám klidné spaní. Pomůže také od aftů i kašle

17. duben 2023

Tymián dezinfikuje trávicí trakt a uvolňuje křeče v žaludku nebo při průjmových onemocněních, podporuje i odkašlávání a zmírňuje choroby dýchacích cest.

Proti kašli povařte sáček sušeného tymiánu, 200 g cukru, 250 ml vody. Nejdřív vařte 20 minut jen vodu s cukrem, poté přidejte tymián a ještě 5 minut provařte. Užívejte 5x denně kávovou lžičku a uchovávejte v chladu.

Afty i zubní váčky hojí odvar z tymiánu. Tato bylina celkově přispívá ke zdraví zubů a ústní dutiny.

Používá se jako vykuřovadlo, protože dezinfikuje prostor. Hezké sny a klidné spaní zajistí sušený tymián, který dáte pod polštář. Ostatně už ve starověkém Řecku byla vůně tymiánu symbolem elegance.

Pokud patříte mezi pěstitele tymiánu, tak víte, že vyžaduje místo na výsluní a v půdě dostatek vápníku. Tymián na zahrádce odpudí běláska zelného i slimáky.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.