Třetí putování za štěstím: Cestovatelé Tronečková a Hurtík vyrazili do Japonska a na Kostariku. Co zjistili?
Cestovatelé Kristýna Tronečková a Matouš Hurtík hledají formou hloubkových rozhovorů v různých koutech světa odpověď na otázku co je štěstí? Tentokrát se vypravili na Kostariku, do Japonska a do Turecka a své zážitky sepsali v knize.
Čtěte také
Naše cesty za štěstím jsou pro psycholožku Kristýnu Tronečkovou už třetí knihou. Své zážitky popisují vždy dvojím pohledem – ženským a mužským. „Nezáleží až tak na tom, kde a s kým jsem, ale kým jsme, protože štěstí vychází zevnitř,“ říká autorka.
Z Kostariky do Japonska
Pro Kostariku je typická svěží zelená barva, která inspirovala i obálku knihy. „Obyvatelé Kostariky jsou velmi pohodoví, pěstují si mír, lásku a pohodu.“ Autoři knihy obyvatele přirovnávají k lenochodům, kteří se neženou za výsledky nebo bohatstvím. Místní příroda jim poskytuje vše, co potřebují – v džungli tam doslova rostou superpotraviny. V zemi dokonce funguje národní program s názvem Nebýt ve stresu, možná i proto tady najdete letní sídla bohatých Američanů. „To, co nemůžou ovlivnit, tím se nezabývají,“ dodává Matouš Hurtík.
Dochvilnost, pravidla, tradice a technologické vymoženosti, i tak by se dalo popsat japonské štěstí. „V Japonsku bylo složité naplánovat rozhovory, Japonci jsou velmi zaneprázdnění,“ vypráví Tronečková. Mají rádi dobré jídlo i období, kdy kvetou sakury. „Funguje tam maska úslužnosti, cizinců si tady váží,“ doplňuje Hurtík. Co považují oba za největší zážitek? Lyžování na Hokkaidu i díky tomu, že tam v sezóně napadne až 16 metrů sněhu.
Jak se liší pohled na prožívání štěstí i s ohledem na tradice konkrétní země? Co znamená kostarické pura vida? Ve které zemi jsou zvířata považována za krále? Jak může každý z nás na pocitu štěstí osobně zapracovat? A kam povedou další cesty Kristýny Tronečkové a Matouše Hurtíka? Poslechněte si v Apetýtu!
Související
-
Cesta za štěstím zavedla Kristýnu Tronečkovou do Norska, Arménie a Číny
Psycholožka Kristýna Tronečková je propagátorkou pozitivní psychologie. Momentálně žije v Norsku, kde vznikla její druhá kniha s názvem Cesty za štěstím 2.
-
Radost není samozřejmá. Buďme vděční za to, co v životě máme, radí psycholožka Kristýna Tronečková
„Pro každého znamená štěstí něco trochu jiného. Myslím, že je to moment, kdy radost nebereme jako samozřejmost,“ přemýšlí v Blízkých setkáních Aleše Cibulky.
-
Expertka na štěstí objela další země. Díky domorodcům zkoumá mosty i kulturní propasti
Spisovatelka Kristýna Tronečková se štěstím zabývá už řadu let. Téma ji chytlo a dokonce mu věnuje svůj doktorský výzkum. Jezdí po světě a důkladně si povídá s místními.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.