Silničáři začali vyvlastňovat tělocvičnu Sokola kvůli dostavbě Velkého městského okruhu v Brně

Silničáři začali vyvlastňovat pozemek s tělocvičnou Sokola Husovice v Brně. Parcely potřebují kvůli dostavbě Velkého městského okruhu na Tomkově náměstí a v Rokytově ulici. Dosluhující a chátrající tělocvičně hrozí brzké zbourání. Sokolové ale stále věří, že se dokážou dohodnout s vedením města na náhradě.

Šéf brněnského závodu ŘSD David Fiala krok obhajuje tím, že jde o výsledek dvou a půl roku jednání se Sokoly a zástupci města. Tato jednání k žádné konečné dohodě nevedla. Politici i sportovci měli různé požadavky a Sokolům šlo hlavně o zachování celého areálu s tělocvičnou, tenisovými a volejbalovými kurty a s kuželnou. Na stole proto bylo několik návrhů. Ředitelství silnic a dálnic už ale dál odmítalo čekat na jakoukoliv dohodu.

Správci silnic chtějí začít stavět další část okruhu na přelomu tohoto a příštího roku. „My máme v tuto chvíli majetkově vypořádáno 80 % pozemků a do jednoho až dvou měsíců chceme žádat o stavební povolení. Já bych to nevnímal jako nedohodu, protože nám se s minulým i současným vedením Brna pracuje na přípravě Velkého městského okruhu velmi dobře. Samozřejmě jsme město o našem kroku informovali a oni ctí, že ta zodpovědnost na přípravě stavby je na nás. Tak to prostě je a není to nic mimořádného,“ vysvětluje Fiala.

Urychlení výstavby

Mimořádné je podle něj v celé věci pouze to, že brněnský závod ŘSD poprvé využije loni schválený zákon o urychlení výstavby dopravní infrastruktury. V něm figuruje i Velký městský okruh Brna. „My v rámci veřejně prospěšné stavby jsme nedošli ke shodě na výši náhrady. Což jsou dvě podmínky. Veřejná prospěšnost stavby a výše náhrady. My se teď v řádech týdnů dostaneme k tomu majetku jako vlastníci, aniž bychom byli vypořádání tou hodnotou. Získáme majetek v institutu předběžné držby,“ doplňuje Fiala. Silničáři by tak ještě letos mohli tělocvičnu zbourat.

Nedostatečná nabídka

O výši náhrady bude rozhodovat vyvlastňovací úřad. Fiala nechtěl zveřejnit, kolik přesně za starou tělocvičnu a pozemky nabízí, uvedl ale že půjde o miliony korun. Starosta Sokola Husovice Josef Jiránek řekl, že jde o nízkou částku, protože odhadované náklady na přestavbu sportovního areálu začínají na sto milionech korun. „Dostali jsme od ŘSD nějakou nabídku na odkoupení tělocvičny a pozemků kolem, tohle ale pro nás nic neřeší, protože za to bychom nepostavili novou tělocvičnu. Proto se budeme právně bránit, kdyby nedošlo k žádné dohodě,“ upřesnil Jiránek.

 A co Nová Dukelská?

Areál Sokola Husovice leží v těsné blízkosti rušné Dukelské ulice a Tomkova náměstí. Z východu ho ohraničuje řeka Svitava, z jihu pak rodinné domy v ulici bratří Mrštíků. Sportovci požadují novou víceúčelovou tělocvičnu s přestěhovanými venkovními kurty a vnitřní kuželnou. To vše chtějí posunout blíž k nábřeží. Problém je totiž ještě v jedné plánované stavbě, a to nové ulici, která má pracovní název Nová Dukelská. Silnice pro auta a trolejbusy má propojit Tomkovo náměstí s areálem bývalé Zbrojovky, kde soukromý developer CPI staví novou čtvrť pro deset tisíc lidí. A podél plánované třídy si kreslí další byty druhý investor IMOS development.

„Plánujeme rekonstrukci, ale nevíme, zda se do ní pouštět.“ Městskému okruhu bude muset zřejmě ustoupit část ulice

Plán Velkého městského okruhu a Nové Dukelské

Pět až deset rodinných domů bude zřejmě muset ustoupit stavbě nové ulice v Brně. Takzvaná Nová Dukelská má za několik let propojit velký městský okruh na Tomkově náměstí a nově vznikající čtvrť v areálu bývalé Zbrojovky.

Nová Dukelská má podle plánů přetnout sokolský areál a zároveň kvůli ní bude nutné zbourat několik rodinných domů v ulici bratří Mrštíků. Náměstek brněnské primátorky Robert Kerndl z ODS proto říká, že o náklady na vznik sportoviště i nové ulice by se měly podělit všechny strany, kterých se to týká: „Musíme v první řadě zmapovat veškeré majetkoprávní záležitosti, které jsou nezbytné v rámci napojení té lokality. Jak budeme mít veškerá data na papíře, tak si sedneme opět s developery a budeme se bavit o možnostech participace na jednotlivých úkonech. Ta částka na vznik víceúčelové haly je poměrně vysoká a proto se na tomto projektu chceme dohodnout i s developery.“

Dostavba okruhu na Tomkově náměstí a v Rokytově ulici za dvě a půl miliardy korun má být podle Ředitelství silnic a dálnic hotová v roce 2023. Do té doby by měl brněnský magistrát najít způsob, jak Novou Dukelskou k Tomkovu náměstí připojit.

autor: Tomáš Kremr
Spustit audio

Související