S malými dětmi čtěte – věnujete jim pozornost a naučíte je hledat příběhy, nabádá spisovatelka Pinknerová
Hana Pinknerová píše knihy, vede knihkupectví, provozuje galerii, ale také ráda vaří a naslouchá lidem. „Ze všeho nejvíc jsem normální ženská, neidentifikuji se se žádnou svou rolí, hraju si s tím, co mi život přináší,“ říká Pinknerová.
„Jako malá jsem nesmírně ráda četla a chtěla jsem být vždy středem pozornosti. Nakonec jsem vystudovala pedagogickou fakultu, i svoje dcery jsem nějakou dobu učila doma.“ Napsala přes dvacet knih, některé z nich byly přeloženy i do cizích jazyků.
Čtěte také
„Svoji ztracenou prvotinu jsem napsala někdy ve 4. třídě, byla to kovbojka. První vydaná ale vznikla mnohem později – ze scénářů fejetonů, které jsem tehdy vysílala v internetovém rádiu. Posluchačky pak poptávaly jejich vydání a tak následovaly další. Nejlepší inspirací je vždycky to, co právě žiju. Teď píšu o období mezi maminkou a babičkou – a moc si to užívám!“
Krásnou literaturu pro děti vnímá jako nezbytnou součást výchovy a soužití s nimi. „My jsme v dětství měli příběhy jen v knížkách. Dnes je nabídka a možnosti pestřejší a přirozeností člověka je volit snadnější cestu, proto děti samy o sobě dají přednost tomu, že se podívají na něco v mobilu. Proto mi připadá důležité, aby je rodiče nebo prarodiče nenutili číst svou starou klasiku, která už dnes může nudit. Ale když už malým dětem čteme o tom, co je zajímá, tak je větší šance, že nezískají silnější vztah k jiným médiím, ale bude je bavit literatura. Čtením se dětem také naplno věnujeme.“
Čtěte také
Co ji vedlo k napsání nejnovější publikace s názvem Být blíž? „Říct, že to byl Boží hlas, zní sice divně, ale já to neumím jinak vysvětlit,“ přiznává. „Nikdy se mi nic nepsalo tak dobře jako tato kniha, jako by se mi nápady opravdu sypaly z nebe. Jsou to každodenní zamyšlení, ale každý měsíc má svoje téma. Třeba k srpnu patří jídlo – všechno dozrává, všude plno barev, to jde vaření samo. A nejraději vařím bez receptů.“
Co doporučuje návštěvníkům svého knihkupectví? Nejen o tom si poslechněte v záznamu Apetýtu s Janou Kobylinskou!
Související
-
Mám ráda, když se děj knihy odehrává v místech, kde to znám, říká autorka mystery příběhů
Kateřina Karolová je lékařka a autorka thrillerů a mystery příběhů. Její nejnovější kniha obsahuje QR kód, který čtenáře formou hry provede reálnými kulisami příběhu
-
Spisovatelka Ivana Fajnorová se v knize Emilka nechala inspirovat životem své babičky
Hostem Apetýtu byla spisovatelka Ivana Fajnorová, se kterou si moderátorka Jarka Vykoupilová povídala o její knize Emilka.
-
Štěpán Javůrek o příbězích z Krušnohoří: Když odněkud zmizí lidi, neznamená to, že zmizí i energie
„V Krušných horách je spousta opuštěných a vysídlených vesnic, které už neexistují. Přesto má člověk pocit, jako by tam ti lidé pořád byli a koukali vám přes rameno.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.