Spisovatel Štěpán Javůrek o příbězích z Krušnohoří: Když odněkud zmizí lidi, neznamená to, že zmizí i ta energie

9. březen 2023

„V Krušných horách je spousta opuštěných a vysídlených vesnic, které už neexistují. Přesto má člověk pocit, jako by tam ti lidé pořád byli a koukali vám přes rameno,“ popisuje zvláštní energii kraje v Sudetech Štěpán Javůrek. Právě tam se odehrávají jeho romány Chaloupky, Nebe nad Perninkem a Sudetský dům.

První Javůrkova kniha Chaloupky odkazuje svým názvem na kdysi prosperující německou vesnici, kde žilo téměř tisíc lidí. V současnosti byste ji na mapě nenašli, zbyly po ní jen rozvaliny. Pro Štěpána Javůrka se však lokalita stala zásadní inspirací. „To místo je jedno z nejsilnějších v celém pohoří. Opakovaně jsem se tam vracel za atmosférou, až z toho byly Chaloupky,“ říká jeden z nejčtenějších současných českých spisovatelů.

Čtěte také

Od vydání knihy rodák z Ústí nad Labem nečekal nic. Píše tak trochu sám pro sebe a také proto, aby připomněl lidi a život, který ze Sudet po odsunu Němců v roce 1945 zmizel. Nebo se hodně změnil. 

Dějové linky a příběhy lidí v jeho románech jsou smyšlené, odehrávají se však na pozadí skutečných historických událostí. Stěžejním tématem je pak soužití Němců a Čechů, které definitivně rozbila druhá světová válka. V květnu 2023 vyjde čtvrtá kniha Štěpána Javůrka s názvem Sudetský dům II.

Více si poslechněte v rozhovoru s Jarkou Eliášovou.

Spustit audio

Související