Rozinky jsou zdrojem energie a vitamínů. Pomáhají i při ochraně ústní dutiny
Rozinky (někdy též psané jako hrozinky) jsou důvěrně známou ingrediencí české kuchyně. Jsou tradiční součástí jablečného závinu nebo vánočky.
Mohou se jíst i syrové. V obchodech můžeme objevit rozinky s názvem sultánky, které jsou světlé žlutozelené barvy a mají výrazně sladší chuť. Získávají se z vinných odrůd s velkými bezsemennými plody. Představují dobrý zdroj energie a zároveň obsahují řadu vitamínů – také draslík, hořčík, fosfor, zinek, železo, bór, chrom, vápník a vlákninu.
Pomáhají i při ochraně ústní dutiny, zabraňují vzniku bakterií na dásních a povrchu zubů. Důležité je vždy rozinky před konzumací omýt. Lépe chutnají, když je přes noc namočíte do vody s pár kapkami citrónové šťávy.
Související
-
Jak máčet rozinky v rumu, poradí cukrářka Mirka van Gils Slavíková
Rozinky musíte vždy před použitím omýt spařenou horkou vodou. Spařením se naruší slupka rozinky a rum vnikne rychleji dovnitř.
-
Rozinky zachránily španělské městečko před hospodářskou krizí
V hornaté krajině vnitrozemí španělské Andalusie se vinná réva pěstuje už po staletí. Většina produkce sladkých hroznů z okolí obce Almáchar se nezmění ve víno, ale...
-
Rozinky, datle, fíky… Kterým výrobkům se nejen o Vánocích raději vyhnout?
Celkem 37 druhů sušeného ovoce nakoupila před Vánoci produkce pořadu A dost!, nezávislých testů internetové televize Stream.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.