O cestě, jejímž cílem bylo sloužit divadlu. Zaposlouchejte se do vzpomínek Petra Oslzlého
Archivní rozhlasová nahrávka přiblíží důležité momenty týkající se života a tvorby Petra Oszlého.
Před několika dny vyšla v brněnském nakladatelství BOOKS&PIPES kniha s titulem Vzpomínky Petra Oslzlého s obsáhlým podtitulem Husa na provázku, univerzita v bytě, s Havlem na Hradě, houfy bílých psíčků v dramaturgii i v životě. Základem těchto knižních textů se staly rozhlasové pořady, které s nynějším rektorem JAMU, dlouholetým ředitelem Centra experimentálního divadla, ale především dramaturgem a scénáristou profesorem Petrem Oslzlým natočila v rozhlase Olga Jeřábková.
Ta je také editorkou knihy a v úvodu vysvětluje, kdy a za jakých okolností tyto rozhlasové vzpomínky vznikaly: „V roce 2015, tedy v roce Petrových sedmdesátinám, jsme domluvené schůzky kvůli jiným povinnostem museli zrušit. Narozeninová záminka nevyšla, našli jsme si tedy jinou: listopad 2019, 30. výročí sametové revoluce. Byla to doba, která do Petrova života zasáhla osudově – mimo jiné se stal poradcem prezidenta Václava Havla.“ Petr Oslzlý hned v úvodu svých vzpomínek píše: „Zamýšlím-li se nad svým životem, musím říct, že východiskem pro mě byla rodinná tradice a především moji rodiče.“
K divadlu se ale Petr Oslzlý tak lehce nedostal – měl totiž, jak se tehdy říkalo, špatný kádrový profil. Také o tom vypráví v nahrávce, kterou v Zelném rynku uslyšíte.
V obsáhlém podtitulu vzpomínkové knihy Petra Oslzlého je také zmínka o houfu bílých psíčků v dramaturgii i v životě. Historka se odehrála začátkem 70. let, kdy se Divadlu na provázku, které zcela čerstvě získalo statut profesionálního souboru, podařilo uspořádat první divadelní přehlídku svých inscenací v prostorách Biskupského dvora v Brně.
Zážitky s provázkem
Petr Oslzlý ve své vzpomínkové knize připomíná také další důležité okamžiky souboru Divadla Husa na provázku: patřila k nim například účast na největším světovém festivalu Divadlo národů v Amsterdamu v roce 1980, setkání s dramatikem a nositelem Nobelovy ceny Dariem Fo v jeho milánském divadle, účinkování na festivalu v Avignonu nebo návštěva slavného spisovatele Johna Updika v Brně v Divadle na provázku. Za každou divadelní inscenací byl tehdy ukrytý příběh, někdy známý, někdy méně známý. K nejslavnějším inscenacím souboru patřila Balada pro banditu.
Listopadové události roku 1989 zastihly Petra Oslzlého s celým divadelním souborem v Praze. Ale to už se odehrávala docela jiná představení. Petr Oslzlý zůstal v Praze několik let jako poradce prezidenta Václava Havla.
Nedílnou součástí knihy vzpomínek Petra Oslzlého, kterou edičně připravila Olga Jeřábková a kterou představujeme i formou úryvků z archivní rozhlasové nahrávky, je množství dosud nepublikovaných a mnohdy ojedinělých fotografií. Dokumentují vyprávění o mnohdy složité a nelehké cestě, jejímž jediným cílem bylo sloužit divadlu.
Související
-
S tebou mě baví svět: Petr Oslzlý a Vladimír Hauser
Petr Oslzlý a Vladimír „Láry“ Hauser společné zavzpomínají na dnešní den před třiceti lety.
-
Chci na JAMU vybudovat demokratické prostředí, říká nově zvolený rektor Petr Oslzlý
V lednu příštího roku po osmi letech končí skladatel Ivo Medek ve funkci rektora Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...