Existuje něco jako špatná poezie? Klára Salcmanová hledá způsob, jak číst básně a rozumět poezii
Porozumět poezii se může mnohým z nás zdát jako pěkně tvrdý oříšek. Rozlousknout se ho pokusila studentka Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky na JAMU Klára Salcmanová.
Hledala odpověď na otázky jako: Jak se dají poznat kvalitní verše? Existuje něco jako špatná poezie? Co to vlastně znamená? Hledala je v několika básnických sbírkách, v budově Městské knihovny v Praze i v sobě samé.
Čtěte také
Pořad Na básníkovu smrt ilustrují ukázky veršů napříč žánry, styly i formáty. Svůj hlas jim propůjčil student prvního ročníku činoherního herectví na JAMU Michal Stránský. Ilustrují různé přístupy k četbě poezie a komunikují s různými polohami, kterými prochází autorka samotná.
Pásmo Kláry Salcmanové kombinující poezii, humor a hluboké úvahy hledá způsob, jak básně číst a jak se jimi nechat oslovit. Především ale soucítí se všemi, kteří si při četbě poezie říkají: A jak tomu mám rozumět?
Rozjímání nad významem poezie doprovázejí verše Jana Skácela, Jiřího Žáčka, Walta Whitmana, Uedžimy Onicury, Karla Hynka Máchy a Jaroslava Seiferta.
Související
-
Poezie umožňuje popsat vnitřní dění. Vnučka Oldřicha Mikuláška debutuje sbírkou Když zhasne obloha
Debutantka Markéta Mikulášková je z rodiny, v níž se po generace rodí talentovaní umělci. Je pro ni samotnou důležitější výtvarný, nebo literární projev?
-
Poezie je jako droga, shodují se mladí básníci Anna Sedlmajerová a Dominik Bárt
Do Záložky zavítali Anna Sedlmajerová, která za sbírku Bizarrum multiflorum získala nominaci na cenu DILIA Litera, a Dominik Bárt, autor sbírky Spodoby a editor edice Mlat.
-
Básnířka Alžběta Stančáková: I kdyby se poezií vyjadřoval jen jeden člověk, tak má smysl ji udržovat
Student JAMU Vojtěch Rikan natočil rozhovor s prozaičkou Alžbětou Stančákovou. Hovoří mimo jiné o postavení spisovatelů, zvláště mladých, v současné společnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.