Martinovi zachránil život přenostný defibrilátor.Ročně je takových lidí v kraji sto

Automatické externí defibrilátory loni na jihu Moravy zachránily víc než stovku lidí se zástavou srdce.

Vypadají jako běžné malé kufříky, ročně ale jen na jižní Moravě pomůžou zachránit víc než stovku lidských životů. Řeč je o automatických externích defibrilátorech, které se v regionu na veřejně dostupných místech objevily poprvé před pěti lety. Dnes jich je v celém kraji už víc než 130 a v provozu jsou každý den.

 „S bratrem jsem si ještě připil skleničku, jelikož on nikde nebyl na Silvestra a pak už jsem šel do pokoje a začalo takové divné bušení srdce, takové abnormální. Pak už jsem začal zvracet, pak oči v sloup a pak už si nic nepamatuju,“ vzpomíná třiadvacetiletý Martin Kusmič z Dobrého pole na Břeclavsku na první den letošního roku.

Zástavu oběhu mu tehdy způsobila vrozená vada, o které do té doby neměl ani tušení. Probral se až po několika hodinách v nemocnici.

Život mu zachránila včasná resuscitace s pomocí externího defibrilátoru. O tu se postarali dobrovolní hasiči z dva kilometry vzdáleného Březí. Shodou okolností mezi nimi byl i rodinný známý František Vykoukal. Ačkoli zkušenosti s oživováním pacientů už měl, tento zákrok pro něj byl složitější.

„Je to o dost těžší po té psychické stránce. Po pracovní stránce, když se na tom člověku pracuje, masíruje se, tak to člověku nepřijde. Ale emoční stránka je silná,“ popisuje dobrovolný hasič.

Obnovit srdeční funkce se podařilo až po pátém výboji. Díky včasnému zásahu ale Martin Kusmič žádné trvalé následky nemá.

„Jsme domluvení, že až budu schopný, že se určitě sejdeme a oslavíme to,“ plánuje.

Externí defibrilátory v celém kraji každoročně pomůžou více než stovce lidí. Každý den je podle statistik záchranky v provozu alespoň jeden přístroj.

autor: Hana Floriánová
Spustit audio

Související