Maďaři nám rozumí! Poslechněte si příval hudební energie v podání kapely Hazafele
Michal Grossman, David Golas, Marek Šnorich, Šimon Jakubíček a k tomu housle, kytara, akordeon, kontrabas – to je kapela Hazafele. O jejím hudebním působení se traduje, že posluchačům dává příval nehynoucí energie.
„Máme za sebou tři vystoupení ve třech dnech, takže bychom ještě spali,“ smějí se a přiznávají na úvod David s Michalem.
Co prožívají při hraní? „Je to radost, euforie. Těšíme se při každém vystoupení na samotné hraní, pak taky na občerstvení a fanynky.“ V repertoáru mají maďarskou hudbu v kombinaci s romskou. „Na tomhle jsme založili naši kapelu. Mezi známými máme kamarády Maďary, tak jsme se o to zajímali – začali jsme se vzdělávat v jazyce a více do toho pronikat. No a Maďaři nám rozumí, což si myslím, že je úspěch! Jak je známo, tak nemají úplně jednoduchý jazyk.“
A co znamená vůbec název kapely? „Hazafele pochází z maďarštiny a znamená to cesta domů nebo cesta zpět. Je to takové poetické.“
Jak je ovlivnilo to, že vyrůstali v rodinách, kde se hrálo a zpívalo? Kromě jejich písní zazní i odpověď na to, co jim dala zkušenost z cimbálových muzik. To všechno si poslechněte v rozhovoru Jarky Vykoupilové.
Související
-
Muzikant Tony Joch: Když propadám beznaději, že mi psaní písničky nejde, stačí si počkat
Tony Joch je rodák ze Svitav a má na svém kontě úspěch na hudebních cenách ve stylu country. Jak důležitá pro něj byla spolupráce se slavnými kolegy z hudební branže?
-
V Americe jsem trochu za exota, směje se první český student hry na cimbál na univerzitě v USA
„Spousta lidí si myslí, že cimbál je ryze folklorní nástroj, ale není tomu tak. Na cimbál se dá zahrát cokoliv,“ říká mladý cimbalista Matěj Číp.
-
Místo sporáku tatínek pořídil baskřídlovku. Dechovka mě provází celým životem, prohlašuje Libor Mikl
„Jsme kolébka dechové hudby,“ říká kapelník a muzikant Libor Mikl. Důkazem toho, jak mu tento žánr přirostl k srdci, je jeho Velký dechový orchestr mladých.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?