V Americe jsem trochu za exota, směje se první český student hry na cimbál na univerzitě v USA
„Spousta lidí si myslí, že cimbál je ryze folklorní nástroj, ale není tomu tak. Na cimbál se dá zahrát cokoliv,“ říká mladý cimbalista Matěj Číp, který jako první a jediný Čech studuje hru na cimbál na univerzitě v USA.
Jaké byly jeho začátky? „Cimbál jsem viděl poprvé na babiččiných narozeninách a byl jsem u něho úplně zaseklý! Chtěl jsem si to vyzkoušet, ale tehdy mi to cimbalista ani nedovolil, ale pak jsem rodiče začal přemlouvat. Celý náš obývák se potom musel kvůli cimbálům přetransformovat, protože můj brácha začal taky hrát, takže máme místo gauče cimbály,“ říká s úsměvem.
Začátky hry na cimbál mohou být těžké, ale podle Matěje Čípa to má výhodu: „Kam bouchnete, tam to hraje! Když si vezmete třeba housle, tak se musíte naučit, jak správně ladit, aby tón pěkně zněl.“
Studium v Česku a ve Spojených státech amerických je velmi odlišné a má svá specifika. „Amerika je obrovská země a v drtivé většině tam cimbál neznají, takže jsem za takového exota, který jim cimbál přibližuje a ukazuje, jaké má nástroj možnosti. Na univerzitě je spousta profesorů, kteří jsou otevření a ochotní mě vést, tak mi bylo umožněno studovat hru na cimbál. Mám za sebou tři roky studia a mám před sebou poslední rok bakalářského studia na Northern State University.“
Našli byste v Jižní Dakotě město Tabor, které nese název po jihočeském Táboře? Jak vypadá rozvrh Matěje Čípa? Jak vzpomíná na výuku na ZUŠ ve Valašském Meziříčí? Jaká byla jeho cesta do Ameriky a s jakými překážkami se potýkal? To vše se dozvíte v rozhovoru Jarky Vykoupilové s Matějem Čípem.
Související
-
Cimbál ve skladbách autorů 20. století. Podívejte se na zahajovací koncert Cimbalfestu
Od roku 1995 se koná ve Valašském Meziříčí každé dva roky největší setkání hráčů na cimbál v Evropě. Nebude tomu jinak ani letos.
-
Na živú notečku netradičně. Ve Valašském Meziříčí se představili hosté Cimbalfestu a CM Bača
Koncertní speciál Na živú notečku se pro tentokrát lehce vymyká běžné dramaturgii. Nevysílá se v pravidelnou středu, ale ve čtvrtek.
-
Speciál Apetýtu: Tam, kde se rodí cimbály. Nahlédli jsme pod pokličku jejich výroby v rodinné dílně
Miroslav Holiš stojí za výrobou cimbálů, které z Moravy putují do celého světa. A tak jsme s Apetýtem zavítali do jeho dílny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.