Na živú notečku netradičně. Ve Valašském Meziříčí se představili hosté Cimbalfestu a CM Bača

22. květen 2019
Na moravskou notu

Koncertní speciál Na živú notečku se pro tentokrát lehce vymyká běžné dramaturgii. Nevysílá se v pravidelnou středu, ale ve čtvrtek. A nepředstaví se v něm jedna cimbálová muzika, ale hned několik umělců, kteří vystoupí na XIII. Mezinárodním festivalu cimbálu.

Dovolte nám tedy představit části programu čtvrtečního večera a zároveň a poukázat na nástrojovou pestrost a individuální přístup v práci s doprovodem lidové písně.

V úvodu přivítá hosty meziříčská Cimbálová muzika Bača, kterou primuje Daniel Macho. Muzika úzce spolupracuje s Valašským souborem písní a tanců Bača a jejím uměleckým vedoucím je Ctirad Bryol.

Anežka Tkáčová a Ludmila Vašková vystoupí na letočním Cimbalfestu

Muzika se představí několika skladbami různých rytmů. Vzhledem k názvu, který kapela nese, nemůže chybět pásmo písní s názvem „Ovce“. Dále točené písně z nedaleké obce Ratiboř. Svou oblíbenou píseň z Kelečska zazpívá multiinstrumentalista, rodák z Polic u Valašského Meziříčí, Vojtěch Gerla.

V programu se představí cimbalistka Anežka Tkáčová a zpěvačka Ludmila Vašková. Obě z Rožnova pod Radhoštěm. Anežka zahraje na malý cimbálek, jehož barva krásně doplní sametový hlas Ludmily.

Ženský zpěv vystřídá mužský „pohled na věc“. Michal Procházka nás svým znělým hlasem a jistými cimbálovými tóny přenese do zcela jiného regionu. Přesněji do Ždánic na Kyjovsku.

Zpět do kopců, tentokráte lašských, nás zavede další dívčí duo. Bude to kopřivnická rodačka, cimbalistka Gabriela Tannertová se zpěvačkou a houslistkou Dianou Pomklovou.

Vzhledem k tomu, že jsme na Cimbalfestu, kde zní cimbál napříč žánry, bylo by hříchem nepředstavit tento čarovný nástroj také v moderní hudbě. Josef Dostál z Bystřice pod Hostýnem zahraje první ze čtyř pozdravů z Beskyd, který napsal jeden z dvorních skladatelů české cimbálové školy, Jaromír Dadák. Inspirací mu byla opět lidová hudba a prostředí Beskyd, ve kterém je cimbál doma.

Cimbalfest ve Valašském Meziříčí

V pořadu věnovaném především moravskému folkloru se představí i japonská lidová. Letošní ročník Cimbalfestu hostí dva hráče na japonský drnkací nástroj koto. Ten je takovým nástrojovým bratrancem našeho cimbálu. Uslyšíte také hráče na santur, což je strunný nástroj z blízkého východu a zahraje na něj Hagan Tugrul z Turecka.

Koncertní speciál Na živú notečku z Cimbalfestu ve Valašském Meziříčí si nalaďte na vlnách Českého rozhlasu Brno ve čtvrtek 23. května od 19 hodin, videopřenos sledujte na webu brno.rozhlas.cz nebo na YouTube kanále Koncerty Českého rozhlasu.