Kardamom se hodí do čajových směsí i salátové zálivky. Vyzkoušejte ho v kuchyni!
Voňavé koření, které se dává do čaje i kávy, ale také do sladkého pečiva nebo se žvýká pro osvěžení dechu. Kardamom se využívá při výrobě likérů i parfémů, má totiž výraznou vůni.
Semena podporují trávení a stimulují organismus. Je bohatý na železo a mangan, je známý i jako součást čajových směsí.
Kardamom se dobře hodí i do zálivky na zeleninový salát: do bílého jogurtu přidejte utřený stroužek česneku a asi čtvrt lžičky kardamomového prášku.
Je dobré vědět, že působí močopudně, zmírňuje nadýmání, posiluje srdce. Uvolňuje také ucpaný nos a dutiny. Indové žvýkají kardamom, když chtějí mít vonný dech nebo při bolestech žaludku. Špetku kardamomového prášku můžete povařit s mlékem, osladit medem a dostanete nápoj, který zlepšuje paměť a působí jako afrodiziakum.
Související
-
Po kardamomem ochucených skořicových šnecích se jen zapráší
Kardamom je po šafránu a vanilce 3. nejdražším kořením světa. Slouží nejen jako koření, přes 3000 let jeho léčivých účinků využívá ajurvédská medicína.
-
Kardamom – starověká žvýkačka a protijed. Používejte toto koření, má léčivé účinky
Mezi starověké žvýkačky patřil kardamom. K čištění zubů a dechu ho využívali již staří Egypťané. Název, který lidé často komolí na kardamon, se vztahuje na tři odrůdy.
-
V Indii je masala ve všem, u nás nikdy, prohlašuje kuchař posledního srílanského bistra v Čechách
Indická či nepálská bistra jsou u nás běžná, ale srílanské, to je rarita. V současnosti je zřejmě jediné vedené kuchařem ze Srí Lanky v Plzni, ostatní během covidu zanikly.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.