Kardamom se hodí do čajových směsí i salátové zálivky. Vyzkoušejte ho v kuchyni!

13. leden 2024

Voňavé koření, které se dává do čaje i kávy, ale také do sladkého pečiva nebo se žvýká pro osvěžení dechu. Kardamom se využívá při výrobě likérů i parfémů, má totiž výraznou vůni.

Semena podporují trávení a stimulují organismus. Je bohatý na železo a mangan, je známý i jako součást čajových směsí.

Kardamom se dobře hodí i do zálivky na zeleninový salát: do bílého jogurtu přidejte utřený stroužek česneku a asi čtvrt lžičky kardamomového prášku.

Je dobré vědět, že působí močopudně, zmírňuje nadýmání, posiluje srdce. Uvolňuje také ucpaný nos a dutiny. Indové žvýkají kardamom, když chtějí mít vonný dech nebo při bolestech žaludku. Špetku kardamomového prášku můžete povařit s mlékem, osladit medem a dostanete nápoj, který zlepšuje paměť a působí jako afrodiziakum.

Hřebíček, badyán, skořice, kardamom. Připravte si domácí Masala čaj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.