Jsem ráda, když věci, které dělám, mají přesah. To je i případ Plného hnízda, říká dokumentaristka Kallistová Jablonská

3. březen 2023

Vystudovala FAMU a její absolventský snímek Kupředu levá získal několik ocenění. „Nebyla jsem z filmařské rodiny, ale s mámou jsme se vždycky dívaly na filmy – je to pro mě možnost, jak poznávat svět a seznamovat se s lidmi a jejich příběhy.“

Na televizních obrazovkách (a také na webu České televize) je momentálně k vidění cyklus Plné hnízdo věnovaný pěstounským rodinám po celé republice. Linda Kallistová Jablonská se na něm podílela coby režisérka.

Čtěte také

Její zájem o téma pěstounství má počátek u dokumentárního filmu. „Před více než deseti lety jsem začala jezdit do pasťáku – výchovného ústavu v Počátkách na Vysočině, protože jsem točila časosběrný film o třech holkách, které odtamtud odcházely. Viděla jsem, že jejich problémy jsou spojené s tím, co se jim stalo v raném dětství. Postupně jsem pronikala do problematiky, zjišťovala, jak to děti ovlivňuje. O pár let později jsem to uplatnila v dalším dokumentu s názvem V nejlepším zájmu dítěte,“ vypráví filmová dokumentaristka a scenáristka.

„Celý minulý rok jsem se zabývala Plným hnízdem. Není to klasická dokumentaristika, usilujeme o to, abychom probrali témata víc do hloubky. S brněnskými kolegy se mi výborně spolupracovalo, natáčeli jsme v pěstounských rodinách po celé republice. Těší mě, že loni se podařilo schválit novelu zákona, že děti do tří let se nesmí umisťovat do instituce, ale jen do pěstounské péče,“ dodává Jablonská.

Přesto, že je dokumentaristkou na plný úvazek, je také matkou čtyř dětí a zajímá se o širší souvislosti své práce. „Jsem ráda, když věci, které dělám, mají přesah. Když o něčem točím a na základě toho se stane i něco dalšího – to je i případ Plného hnízda. Lidé se mohou obracet na telefonickou linku, když budou mít po zhlédnutí cyklu dotazy, když začnou třeba uvažovat o pěstounství.“

Je něco, co ji v poslední době štve? „Irituje mě celá dezinformační scéna a moc ráda bych o tom natočila film, ale s dětmi nemám kapacitu, abych se pouštěla do tak velkých projektů.“

Jaké vlastnosti by měl mít dokumentarista? Proč iniciovala platformu Dobrý start a o co usiluje? Co ji baví na natáčení v extrémních podmínkách? Poslechněte si záznam Apetýtu s Janou Kobylinskou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.