Heslo: Trapnost neexistuje. Děti si na uměleckém táboře vyzkoušely improvizaci i krátký film
Umělecký tábor s přesahem, tak popisují organizátoři tábor Drama camp, který je určen pro děti mezi 10 až 19 lety věku. Koná se v ekocentru Trkmanka na zámečku ve Velkých Pavlovicích a je to tábor vedený profesionály z oboru, v jehož průběhu si děti mohou vybrat, co chtějí dělat.
V nabídce je Divadelní program (během kterého společně stvoří divadelní hru), program Divadelní improvizace (naučí se základům divadelní improvizace a jejím principům), Filmový program (připraví a natočí krátký film – včetně tvorby námětu, scénáře i postprodukce) a program Drama start (určeno pro děti do 12 let, které si chtějí vyzkoušet od každého trochu).
V čem spočívá přesah?
„Znamená to, že se sice věnujeme divadlu, improvizaci a filmu, ale hlavně si myslím, že si odsud naši účastníci neodvážejí jen umělecké dovednosti, ale taky tady poznají kamarády a sami sebe – otestují si své hranice, prozkoumají svou kreativitu a spontaneitu,“ tvrdí Tomáš Andrášik, který na Drama campu vede divadelní sekci.
„Mě tady nejvíce zaujala improvizace, která mi pomohla v tom, abych se dokázala lépe prosazovat. Vlastně mi to dost zvýšilo sebevědomí,“ přiznává účastnice Tereza. „Je to tady jiné než na ostatních táborech. Tady nám vedoucí naslouchají, jejich přístup není povýšený,“ dodává. „Naopak mně impro pomohlo s tím, že jsem se uklidnil a více své kroky zvažuji. Při hraní už vím, že je důležité i ticho a umět nechat prostor i ostatním… vždycky to nějak dopadne,“ přitakává Marek, který je na táboře už po sedmé.
Být někým jiným
V rámci divadelního programu si účastníci vyzkoušejí, jaké to je poskládat dohromady divadelní hru od prvních inspirací až do závěrečného představení. Téma hry vychází z podnětů účastníků, kteří si sami určí, jak by hra mohla vypadat a co by v ní mohlo být. Často nemají pevný scénář, improvizují a jsou spontánní.
„Role a fikce mají kouzelnou moc, protože můžeš být někým, kým normálně nejsi. Můžeš si vyzkoušet jít v cizích botách, jaké to je být tím, kým chceš být, i tím, kým nechceš… být tím, kým by tě nikdy nenapadlo být. A to jsou nové zkušenosti, které běžně v životě nedostaneme, ale když se jich dotkneme na jevišti, tak si z nich můžeme něco odnést do života – zjistit, že jsou i jiné způsoby, jak interagovat s okolím. A i když to na pódiu pokazíme, nevadí to, protože naše postava za chvilku přestane existovat, ale my se z ní můžeme poučit a tu zkušenost si odnést do života,“ vysvětluje Andrášik.
Na filmovém workshopu si děti vymyslí a natočí celý film. Vyzkouší si vše od sepsání námětu a scénáře přes samotné natáčení, postprodukci, střih až po slavnostní premiéru. Film dětem nabízí zase jiný typ storytellingu – vyprávění příběhu obrazem.
Jedním z hlavních hesel Drama campu je „Chyba je kámoš“ a „Trapnost neexistuje“ – nebo možná existuje, ale vlastně je fajn. Stejně tak je fajn hravost, spontaneita i risk. Důležité je, aby byl člověk sám sebou, a aby se toho nebál. Jedná se o velmi inkluzivní prostředí, všichni jsou vítáni takoví, jací jsou. „Tady jsme všichni jedna parta, starší mezi sebe berou i mladší. Jsem tady poprvé a cítím se být mezi svými. Mohu tady být sama sebou,“ usmívá se dvanáctiletá Klárka a utíká na další program své skupiny z Drama startu.
Související
-
Tématem letošního ročníku Setkání/Encounter bylo JUMP! A organizátoři do toho skočili naplno
Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER letos ve dnech 21. – 27. března oslavil 31. výročí.
-
Divadelní fakulta JAMU po roce pandemie: tančení v pokojích a studenti bez praxe
Už je to více než rok, co celý svět zasáhla pandemie covid-19. Ta se podepsala na životech všech – mnoha lidem znemožnila chození do práce, jiným zase studium.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.