Dvojjazyčnost je základ. Karel Hanzl stojí za renesancí výuky češtiny ve Vídni

14. červen 2022

Karel Hanzl pochází z třetí generace českých Vídeňáků a už mnoho let je předsedou Školského spolku Komenský, který ve Vídni provozuje českou školu. Vnímá své české kořeny jako bohatství?

V březnu dostal Státní vyznamenání od prezidenta České republiky. „Je to pro mě velká čest a myslím, že si tohle vyznamenání zaslouží celý školský spolek Komenský,“ říká energický muž, který se po revoluci zasloužil o znovuvzkříšení české školy ve Vídni.

„Učíme v duchu J. A. Komenského – tedy škola hrou. Máme učitele, kteří se snaží děti nadchnout. Je tu stoupající počet dětí, kde se v rodinách přestalo mluvit česky. Protože tímto jazykem ale v rodině mluvila babička nebo prababička, tak někteří rodiče, kteří už česky nemluví, chtějí na tento řetězec navázat a dají své dítě do dvojjazyčné školy,“ říká Hanzl, který sám prošel česko-rakouskou školou.

Jak silná je ve Vídni česká menšina a jak silná je její touha udržet si svou svébytnost? Poslechněte si záznam Apetýtu s Lucií Hostačnou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová