Dvojjazyčnost je základ. Karel Hanzl stojí za renesancí výuky češtiny ve Vídni

14. červen 2022

Karel Hanzl pochází z třetí generace českých Vídeňáků a už mnoho let je předsedou Školského spolku Komenský, který ve Vídni provozuje českou školu. Vnímá své české kořeny jako bohatství?

V březnu dostal Státní vyznamenání od prezidenta České republiky. „Je to pro mě velká čest a myslím, že si tohle vyznamenání zaslouží celý školský spolek Komenský,“ říká energický muž, který se po revoluci zasloužil o znovuvzkříšení české školy ve Vídni.

„Učíme v duchu J. A. Komenského – tedy škola hrou. Máme učitele, kteří se snaží děti nadchnout. Je tu stoupající počet dětí, kde se v rodinách přestalo mluvit česky. Protože tímto jazykem ale v rodině mluvila babička nebo prababička, tak někteří rodiče, kteří už česky nemluví, chtějí na tento řetězec navázat a dají své dítě do dvojjazyčné školy,“ říká Hanzl, který sám prošel česko-rakouskou školou.

Jak silná je ve Vídni česká menšina a jak silná je její touha udržet si svou svébytnost? Poslechněte si záznam Apetýtu s Lucií Hostačnou.

autor: Lucie Hostačná
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.