Jak pomáhat ovdovělým? Ne vlnou lítosti, ale prakticky, apeluje ředitelka Nadačního fondu Vrba
„Musím být takovým opěrným bodem pro lidi. Nemůžu se dojímat na natáčení, je třeba mít pořád odstup a nadhled,“ říká režisérka dokumentu s názvem Spojila nás smrt Lea Surovcová. Ten ukazuje osudy ovdovělých rodičů, kteří zůstali sami na péči o děti. Jak přistupovat k pozůstalým a jak jim pomoci? „Nejhorší, co můžeme udělat, je tabuizovat smrt. Respektujte a tolerujte lidi, kterým se takový osud propsal do života,“ apeluje ředitelka nadačního fondu Vrba Petra Glosr Cvrkalová.
Související
-
Emoce musí odejít, jinak způsobí komplikace jinde, říká odbornice na komplikované truchlení
Ztráta blízké osoby může vést k tomu, že člověk není schopen normálně fungovat. O komplikovaném truchlení hovořila ve Studiu Leonardo psycholožka Veronika Drnková.
-
Vdovu už mi nikdo neodpáře. Petra Glosr Cvrkalová pomáhá ovdovělým rodinám s dětmi
„Imaginárně se poplácávám po zádech, nesmírně si toho vážím,“ říká Osobnost neziskového sektoru za rok 2021 Petra Glosr Cvrkalová, zakladatelka Nadačního fondu Vrba.
-
Jak se vyrovnat se smrtí rodičů? Je dobré akceptovat své prožívání, ať už je jakékoli
Smrt rodičů je těžká životní událost, která může mít na pozůstalé velký dopad. Neexistuje univerzální způsob, jak se na ni připravit. Je důležité umožnit si emoce prožívat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.