Domácí trdelník kamarádky Martiny

Recept nabídla v Apetýtu Blanka Kovandová v úterý 3. září.

Ingredience :
Těsto: 350 g polohrubé mouky, 200 g hladké mouky, 80 g másla, 2 vejce, 3 lžíce moučkového cukru, 250 ml mléka, 20 g droždí, 2 lžíce rumu, špetka soli
Drobenka: olej, skořicový cukr, vanilkový cukr, ořechy, kokos, kakao

Postup:
Do misky dáme mouku, rozpuštěné máslo, moučkový cukr, vejce a špetku soli. Připravíme si kvásek - do zahřátého mléka dáme lžičku cukru a droždí. Až kvásek vzejde, přidáme do směsi a vypracujeme těsto (podle potřeby přidáváme mouku). Výsledné těsto musí být tužší.

Necháme vykynout a pak těsto rozdělíme na bochánky, ze kterých vyválíme dlouhé válečky. Těmi pak pevně omotáme sklenice, předem z vnější strany potřené olejem. Těsto se musí trochu překrývat. Namotaný trdelník potřeme olejem a obalíme válením drobenkou. Tím se těsto krásně rozplácne po obvodu sklenice. Autorka nejraději používá skořicový cukr a ořechy, ale možné jsou varianty ořechů, kokosu, vanilkového cukru, kakaa.

Pečeme ve vyhřáté troubě při 160 - 170 stupních do zlatova asi 20 minut. Sklenice neprasknou! Po upečení ihned stáhneme trdelník ze sklenice a pocukrujeme. Z uvedeného množství těsta vyšlo 9 trdelníků. Dobrou chuť!

autor: Blanka Kovandová