Divadlo je vesmír. HaDivadlo a brněnská hvězdárna chystají společný projekt, připomene Kurta Gödela
Legendární inscenace HaDivadla Indián v ohrožení bude věnována brněnskému rodákovi a matematikovi Kurtu Gödelovi.
Inscenace brněnského HaDivadla Indián v ohrožení měla premiéru v lednu 2008 a byla to jeho první inscenace, která v prostorách Alfa pasáže vzbudila velký zájem. Od té doby je stále na repertoáru – v lednu to bude 16 let. „Dodnes je naším rodinným stříbrem,“ říká intendantka HaDivadla Anna Stránská. „Vystřídala se v ní spousta herců. Z těch původních jsou tam stále k vidění Cyril Drozda a Marie Ludvíková, ale diváci budou moci vidět i naše nové herce. Je radost vidět, jak ta inscenace žije a postupuje. Základ je ale pořád stejný, protože i fyzikální zákony jsou pořád stejné.“
Čtěte také
Indián v ohrožení je autorská inscenace, která by nevznikla bez Jiřího Havelky. „Propojit fyziku a divadlo mi přijde jako geniální nápad,“ uvádí Stránská, „mám ráda divadlo, protože se v něm potkávají různé obory. Velkou roli v inscenaci hraje i hudba, jejímž autorem je Dominik Renč.“
Inscenace vznikla v cyklu Proměny 20. století, který řídil tehdejší umělecký šéf HaDivadla Luboš Balák. „Mapovala rok 1919, kdy vypukl velký zájem o teorii relativity, protože 29. května toho roku proběhl experiment, který prokázal její pravdivost,“ vypráví Anna Stránská. „Svět se tehdy zásadně proměnil. Ta inscenace je příběhem světových dějin nebo toho, jak vnímáme svět. První částí je přednáška a druhou částí je praktická demonstrace na základě pohybu vlaku.“
Brnem pozapomenutý Gödel
Ve dnech 12. a 14. ledna 2024 však bude inscenace uvedena ve speciální úpravě na počest Kurta Gödela.
„Kurt Gödel je ve světě znám a v Brně byl zapomenut,“ doplňuje ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. „My jsme se už před několika lety začali tomuto brněnskému rodákovi věnovat. Začali jsme tím, že jsme prosadili vznik uličky Kurta Gödela, která přiléhá k jeho rodnému domu. Pak jsme udělali mezinárodní konferenci a pak přišel covid, který to všechno zastavil. Ale loni jsme poprvé udělali na jeho počest představení Ein Strudel und Nekonečno, které je o životě Kurta Gödela.“
Čtěte také
Po loňském úspěchu Jiří Dušek s kolegy oslovili HaDivadlo, protože je zaujala einsteinovská inscenace Indián v ohrožení. „Einstein a Gödel byli přátelé, v Princetonu spolu prožili řadu roků,“ vysvětluje ředitel Hvězdárny a planetária Brno, „byly to typické příklady vědců, u nichž je mezi genialitou a šílenstvím velmi tenká hranice. Ani jeden z nich se s nikým moc nepřátelil, ale mezi nimi bylo silné přátelské pouto.“ Spojení Kurta Gödela s inscenací Indián v ohrožení se proto samo nabízí.
Podle Duška je Gödel v matematice a logice považován za jednoho z nejvýznamnějších pozemšťanů, a to nejen ve 20. století, ale vůbec. Podle logiků je nejvýznamnějším logikem všech dob, hned po Aristotelovi.
„Kdyby nebylo jeho komplikované osobní povahy, tak je velmi slavný,“ soudí Jiří Dušek. „Problém je v tom, že se věnoval abstraktním záležitostem, které jsou pro většinu lidí naprosto nepochopitelné a jsou těžko vysvětlitelné. Přitom jeho uvažování položilo základy počítačových jazyků, které dnes ovládají všechny věci kolem nás. On se těžko popularizuje, protože jeho úspěch je v tom nepochopitelném světě. Navíc se sice narodil v roce 1906 v Brně, ale to bylo Rakousko-Uhersko a hned po jeho rozpadu z Brna odešel a kromě pohřbu svého otce se sem nikdy nevrátil.“
Čtěte také
Anna Stránská v té souvislosti připomíná novou inscenaci HaDivadla, jejíž zkoušky právě probíhají a ve které hraje důležitou roli osobnost matematika a logika Alana Turinga. „Není to přímo o něm, ale je pro autora Janka Růžičku velkým zdrojem inspirace. Možná je odtud už jen malý krůček k tomu, věnovat se i dalším logikům a myslitelům. Možná teď přijdou v souvislosti s umělou inteligencí na scénu i některé staré teorie.“
Popularizace vědy
Kurt Gödel se věnoval také astronomii, připomíná Jiří Dušek a dodává: „Ale my popularizujeme veškerou vědu. Vesmír nejsou jen ty hvězdy nad námi, ale vesmír je i planeta Země a my lidé jsme součástí vesmíru, takže na hvězdárně můžeme popularizovat cokoliv včetně biologie a medicíny. Všechno je vlastně vesmír.“
Podle Anny Stránské je i divadlo vesmír. „V té naší černé díře uprostřed Brna, kterou je HaDivadlo, to může člověk pocítit naprosto.“
Prvotní nápad byl zahrát inscenaci Indián v ohrožení na hvězdárně, ale není to technicky možné. Proto se bude v pátek 12. ledna hrát v HaDivadle, ale pro diváky, kteří se tam nedostanou, pořídí hvězdárna videozáznam, který na svém Youtube kanále jednorázově zpřístupní o dva dny později. „Právě 14. ledna 1978 Kurt Gödel zesnul,“ vysvětluje ředitel hvězdárny.
Čtěte také
14. leden je navíc dnem, kdy HaDivadlo zahrálo první inscenaci v Alfa pasáži, kam přesídlilo v roce 2004 – před dvaceti lety. „HaDivadlo současně vstoupí do 50 let své existence, takže ten začátek roku bude velkolepý a těšíme se na to,“ připomíná Anna Stránská.
Ve stejné době bude v Alfa pasáži výstava komiksu věnovaného životu Kurta Gödela, jehož autory jsou Vendula Chalánková a Ján Obyšovský.
Související
-
V hlavní roli Moravský kras. HaDivadlo uvádí scénickou montáž ze života chráněné krajinné oblasti
Člověk neandertálský tu pobýval už před 120 000 lety. A zanechal stopu. Další tisíce let ji lidská činnost prohlubovala.
-
Aby měli mladí chuť chodit do divadla. HaDivadlo zve do Klubu mladých diváků Brno
Od začátku školního roku se po rozpačitém rozjezdu poznamenaném pandemií rozbíhá projekt, který propojuje většinu brněnských divadel a zve na svá představení mladé dospělé.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.