Narodili se v Brně, kariéru udělali v zahraničí. Ve filmu Oppenheimer najdete brněnské stopy
„Stromy jsou nejvíce inspirujícími strukturami,” pronáší asi v polovině snímku Oppenheimer herec James Urbaniak, který ztvárňuje geniálního matematika a jednoho z nejvýznamnějších logiků všech dob Kurta Gödela. Málokdo z diváků ale tuší, že štíhlý muž s kulatými brýlemi, objevující se v hollywoodském dramatu, má brněnské kořeny.
„Kurt Gödel je sice brněnský rodák, ale v Brně je zapomenut, je známý ve světě. Jeho vědecký význam je srovnatelný s Mendelem, a dokonce si myslím, že ho v lecčems přesahuje. Svou kariéru udělal v zahraničí, navíc matematika, logika a filozofie nejsou obory, které se dají jednoduše propagovat nebo obecně zjednodušit, aby lidé chápali, na co přišel,“ vysvětluje astrofyzik a jeden ze zakladatelů společnosti Kurta Gödela Jiří Dušek. I přes to, že Gödel většinu teorií formuloval v době, kdy neexistovaly počítače, odborníci o něm mluví jako o otci programovacího jazyka.
Čtěte také
„Nastavil nějaká pravidla logiky, rozpracovával některé závěry, které provedl Albert Einstein, zabýval se otázkami týkající se cestování v čase.“ A je to právě Einstein, se kterým se Gödel ve filmu objeví.
Kamarád Einstein
„Einstein se jen tak s někým nekamarádil a prý spolu na Princetonu (americká univerzita, pozn. red) vedli každodenní dlouhé diskuze, což pro ně bylo velmi inspirativní. Když Gödel získal americké občanství, tak jedním ze svědků byl také právě Einstein, v jehož přítomnosti se brněnský rodák i smál, což nebylo vůbec obvyklé.“ Na procházce je vyruší sám Robert Oppenheimer, otec atomové bomby. Tomu později Einstein vyvětluje, že Gödel do Ameriky utekl před Němci.
„U prvního jaderného výbuchu v červenci 1945 Gödel nebyl, ale u exploze byl další brněnský rodák a jaderný fyzik Georg Placzek, kariéru udělal taky v zahraničí.“ Posledním odkazem na Brno je Oppenheimerův bratr Frank, který je považován za zakladatele moderních vědecko-popularizačních center, jako je VIDA science centrum nebo brněnská hvězdárna a planetárium.
Související
-
Einstein v Praze našel klid a tehdy začal systematicky budovat svou teorii, říká matematik
Je to už 110 let co v Praze žil, pracoval a učil Albert Einstein. „Máme v Praze to štěstí, že jde o místo protknuté dějinami, a to i dějinami vědy,“ říká Jiří Podolský.
-
Šílení matematikové a city
To, co pro fyziku Albert Einstein, to pro matematiku 20. století znamenal Kurt Gödel. Spolu s jeho metalogickými teorémy vstoupil do obecného povědomí (i když zatím...
-
Příběh otce atomové bomby. Oppenheimer exploduje jako morální drama
Mimo jiné díky výborným hereckým výkonům v čele s Cillianem Murphym je Oppenheimer intenzivní, v nejlepších momentech strhující podívaná. Film graduje právě jako morální drama o síle a moci.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bývalý dobrovolný strážce nenese vinu za obří požár v Českém Švýcarsku, rozhodl soud
-
Bob Dylan na cestě k tvůrčí svobodě. Snímek Úplně neznámý je víc hudební film než biografie
-
Organizátor protestů: Blokáda a stávka? Fico mluví o našem e-mailu s nástřelem nenásilných strategií
-
‚Ani zdravé dítě by takový stres nevydrželo.‘ Válka na Ukrajině silně doléhá na děti, potřebují zvláštní péči