Bývalý bankovní trezor skrývá rozhlasové poklady. Rovnou stovku jich ukáže v unikátní expozici

21. srpen 2024

Rozhlasový přijímač, který ve druhé polovině 20. století vyrobili zaměstnanci brněnského letiště pro svého ředitele. Originál jednoho z dopisů, které Milan Kundera posílal z Paříže do brněnského rozhlasu, přestože jinak s novináři komunikovat odmítal. Ale také třeba harmonika legendárního hudebníka Ladislava Kozderky nebo verše vlastnoručně vyvázané Janem Skácelem.

Výstava v Brně

U příležitosti sta let od zahájení vysílání rozhlasu na Moravě uvidí zájemci unikáty, které jsou s touto institucí spojeny. Na symbolickém místě, v historické trezorové místnosti České banky Union v suterénu nynějšího sídla rozhlasu, tak lze obdivovat úplně jiné cennosti, než si tam kdysi ukrývala banka a bohatí lidé. Některé jsou hodnotné samy o sobě, jiné mají význam symbolický a připomínají zásadnější příběhy.

Svůj příběh má uvnitř leccos

Čtěte také

Třeba kapesníček se znakem rozhlasu a tužka ve tvaru injekční stříkačky připomínají akci Daruj krev s Českým rozhlasem. Kdysi takové dárky dostávali účastníci prvních hromadných odběrů v republice uskutečňovaných právě v brněnském studiu. Tyto akce nakonec pomohly získat desetitisíce nových dárců. Zvuková pohlednice s brněnským výstavištěm je zase jedním ze symbolů proměn způsobů záznamu zvuku.

Mohutný, desítky let starý mixážní pult sloužil roky v brněnském studiu 6 a díky spolupráci s Muzeem Tesla v Třešti se vrátil zpět do budovy. S jeho pomocí vznikaly třeba první díly Toulek českou minulostí. V trezorové místnosti je i mikrofonní jeřáb, který před pár lety sloužil jako stojan lampy – přitom pamatuje počátky rozhlasové historie na Moravě. Stěnu zdobí hodiny, které měřily čas Boženě Šebetovské, Gustavu Bromovi a mnoha dalším hudebníkům.

Dopis od Milana Kundery adresovaný redaktorovi Tomáši Sedláčkovi

V expozici 100 pokladů a příběhů brněnského rozhlasu se odráží i mimořádný význam budovy, která rozhlasu slouží a kterou instituce v uplynulých letech citlivě modernizovala. Pozoruhodná jsou i trezorová vrata, která lidé většinou nemají šanci vidět. Na místě zůstala také podlaha s příměsí korku. Byť už je na některých místech nerovná a narušená, je to unikát, němý svědek osudových příběhů.

I kabinky původně sloužící k diskrétnímu probírání obsahu soukromých bankovních schránek dostaly nové využití. Lze v nich zkoumat unikátní zvuky, které v Brně vznikly – třeba hlasy hrdinného starosty Brna Rudolfa Spaziera, objevitele Moravského krasu a badatele Karla Absolona, ale i další skvosty. A k tomu i jedinečnou obrazovou dokumentaci. Jen pár metrů pod nejmodernějšími rozhlasovými studii na Moravě.

Přijďte si rozhlasové poklady prohlédnout v neděli 1. září od 15 hodin v rámci Narozeninového dne Českého rozhlasu Brno. Těšíme se na vaši návštěvu!

Rozhlasová výstava je mimo 1. září zájemcům otevřena ve vybraných dnech jako součást komentovaných prohlídek rozhlasu. Na ty se můžete objednat přes náš rezervační formulář na webu v sekci Praktické.

Spustit audio

Související