Tři etapy, čtyři roky. Funkcionalistická budova Českého rozhlasu Brno je po rekonstrukci
Po čtyřech letech končí náročná rekonstrukce sídla Českého rozhlasu Brno. Téměř sto let stará budova navržená architektem Ernstem Wiesnerem původně jako banka, slouží rozhlasu od 50. let minulého století a generální opravu už nutně potřebovala. Výsledkem je dům plný nejmodernějších technologií potřebných pro vysílání a natáčení – ovšem v historickém architektonickém hávu, kterému rekonstrukce vrátila původní lesk. Dnes se budova slavnostně otevře.
„Nacházíme se ve vstupní hale původní banky. Krása toho prostoru včetně mramoru, dveří a výplní byla téměř zcela zachována z doby 30. let, v roce 1925 byl dům dostavěn,“ vypráví autor projektu rekonstrukce, architekt Miloš Klement.
Rekonstrukce měla několik fází. Ta poslední kromě vstupní haly zahrnovala i všechna vyšší patra včetně monumentálního světlíku procházejícího přes pět pater a střechy s pochozí terasou.
„Traduje se, že když Le Corbusier navštívil Brno, tak velmi kvitoval rovné střechy, kde byla terasa nebo zeleň,“ dodává Klement. Když přijde teď návštěvník na střechu rozhlasu, tak jsou na ní chodníčky z dřevěných palubek, ale také něco jako zelená střecha. Až se rozchodníky a netřesky zazelenají…
Rekonstrukce probíhala za provozu. To si vyžádalo kromě koordinace i hodně tolerance mezi pracovníky stavby a rozhlasu. „V živém vysílání Českého rozhlasu Brno jsme prostě přiznali, že se rekonstruuje, to znamená se všemi hluky, randálem, protože to jinak nešlo,“ popisuje šéf provozu studia Martin Kozlovský.
„Také jsme potřebovali vyrábět pořady – hudební a slovesnou tvorbu. Tam opravdu to ticho už potřebovali. Tedy zhruba do 14 hodin pracovala stavba, poté pracovali kolegové ve studiích.“
V opravené budově se spojují moderní technologie a funkcionalistická architektura. „Pro návštěvníka budou obě stránky zajímavé,“ dodává Kozlovský. Podle ředitelky regionální stanice Hany Ondryášové se podařilo dodržet plánovaný rozpočet stavebních prací. „Když do toho započítáme úplně všechno kromě našich nervů, tak se dostáváme až někam na hranici 135 milionů korun za všechny tři etapy.“
V minulosti se v brněnském rozhlasu konaly různé akce pro veřejnost. Ty jsou podle ředitelky v plánu i po rekonstrukci. „Teď hlavně záleží na covidu, jestli nám dovolí v tradičním předvánočním termínu uspořádat den otevřených dveří anebo nějaké koncerty typu Na živú notečku.“
I když řada původních prvků banky musela ustoupit rozhlasovému provozu, jedna ikonická záležitost bude peněžní ústav připomínat i nadále: trezor v suterénu.
Související
-
Na návštěvě v rozhlase. Nahlédněte do zbrusu nových studií Českého rozhlasu Brno
Budova Českého rozhlasu Brno prochází kompletní rekonstrukcí. Její součástí je přesun studií a režie, odkud se vysílají živé pořady nebo třeba zprávy, do nových prostor.
-
Brněnský rozhlas má 97 let! Slavilo se speciálním vysíláním, dárkem bude i zrekonstruovaná budova
1. září 1924 začalo pravidelné vysílání brněnského rozhlasu. K příležitosti 97. narozenin jsme odvysílali speciální vydání Apetýtu.
-
VIDEO: Nový rozhlasový cimbál v premiéře. Cimbalisty a sólisty doprovodil BROLN
V čerstvě zrekonstruované budově Českého rozhlasu Brno máme nový koncertní cimbál. Ve čtvrtek 23. září si na něj poprvé zahráli cimbalisté. Podívejte se na koncert!
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Válka skončí, až Rusko pochopí, že nedokáže vyhrát.‘ Fico v Rusku podle Applebaumové nic nezmění
-
Raketa Orešnik je pro Putina nástroj propagandy. Rusko nemá kapacity na sériovou výrobu, říká Macko
-
Fotbalisté Sparty s Teplicemi uhráli remízu 1:1. Ztráta na vedoucí Slavii může narůst až na 14 bodů
-
Dřevorubci v Krompachu pokáceli strom, který letos během adventu ozdobí pražské Staroměstské náměstí