Brněnský rozhlas má 97 let! Slavilo se speciálním vysíláním, dárkem bude i zrekonstruovaná budova
1. září 1924 začalo pravidelné vysílání brněnského rozhlasu. K příležitosti 97. narozenin jsme odvysílali speciální vydání Apetýtu – u mikrofonu se vystřídali naši rozhlasoví kolegové i hosté. Poslechněte si záznam vysílání!
Zdeněk Junák přijel v dobovém kabrioletu značky BMW z roku 1934, o kterém nadšeně povyprávěl i jeho majitel Miloš Vránek. „Máme k veteránům letitý vztah. Když si táta v roce 1968 pořizoval první auto, tak si pořídil skoro vrak vozu z roku 1938, který si dlouze renovoval – shodou okolností to byl bavorák. Láska ke značce ho neopustila. V roce 1988 potom založil družstvo, které se zabývalo renovací.“ Vránek přiváží pravidelně na Veteranfest ve Slavkově u Brna zhruba padesátku historických vozidel.
Na vysílání v duchu dvacátých let dorazily i dámy s dobovým oblečením. „Móda 20. let byla krásná, stylová a nesměly chybět klobouky a rukavičky! Postupně se ale vše zkracovalo – jak to známe z Postřižin,“ poznamenala Radka Chabičovská, zakladatelka Kloboukového klubu, která na rozhlasové vysílání oblékla cestovní kostýmek.
Jaká byla oslava ve stylu první republiky? Co do vysílání prozradili Jiřina Ostrá nebo Borek Kapitančik? Co popřál rozhlasu moderátor Pavel Kašpar, který je zároveň také textařem, muzikantem a básníkem? To všechno najdete v záznamu Apetýtu, který je proložený písničkami vyrobenými v brněnském rozhlase.
Související
-
KVÍZ: Rozumíte rozhlasovému slangu?
1. září slavíme rozhlasové narozeniny a 13. února zase takový malý svátek – připadá na něj totiž Světový den rádia.
-
VIDEO: Podívejte se na koncert k 95. narozeninám Českého rozhlasu Brno
Český rozhlas Brno slaví 95. narozeniny. Jako hlavní dárek pro všechny posluchače, nejen Brňany a Moravany, připravil na 1. červen koncert na Brněnské přehradě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.