„Byli jsme nespokojeni s tím, jaké ceny se v České republice dávají,“ říká Alena Morávková

17. srpen 2018

Společnost pro vědy a umění předávala v červenci v Praze své vlastní ceny. Získali je i dva brněnští rodáci – Joseph Rostinsky a Petr Sís. Poslechněte si rozhovor s předsedkyní pražské skupiny SVU Alenou Morávkovou.

Letos po sedmnácté byly v budově Senátu Parlamentu ČR uděleny Ceny Společnosti pro vědy a umění Praha. Vyznamenáno bylo celkem osm zástupců různých uměleckých i vědních oborů, kteří se podílejí na šíření české kultury a vědy v zahraničí. Udílení zorganizovala Stálá komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí ve spolupráci s pražskou pobočkou Společnosti pro vědy a umění. Ceremoniál se uskutečnil v rámci 29. Světového kongresu Společnosti pro vědy a umění, který se konal od 10. do 12. července v Praze. Letošní ročník kongresu byl věnován 100. výročí vzniku Československa a 60. výročí založení Společnosti pro vědy a umění, která vznikla v New Yorku s cílem sdružovat především české a slovenské vědce a umělce, kteří opustili svou vlast.

„Společnost vznikla iniciativou našich exulantů – vědců a umělců – a jejím cílem bylo zachovat úroveň české a slovenské vědy a umění v zahraničí,“ vysvětluje předsedkyně pražské skupiny SVU, vysokoškolská pedagožka, literární a divadelní historička a překladatelka z ruštiny, ukrajinštiny a francouzštiny prof. Alena Morávková. „Dodneška pracujeme společně Češi se Slováky, nedělili jsme se,“ dodává a pokračuje: „U kolébky Společnosti stály takové osobnosti jako Rudolf Firkušný nebo Rafael Kubelík.“

Potřebujeme mladou generaci

Od těch dob se však činnost Společnosti pro vědy a umění rozšířila, takže vznikly sekce v různých zemích Evropy, ale dokonce i v Austrálii a na Novém Zélandu. Každé dva roky pořádá SVU mezinárodní kongres. „Protože starší generace už v současné době pomalu odchází, naším úkolem teď je získat mladou krev a všechny, kdo se zajímají o českou nebo slovenskou problematiku,“ netají se Morávková.

Účastníci předávání cen Společnosti pro vědy a umění

Česká sekce SVU byla založena až po roce 1989. „Dřív to bylo samozřejmě zakázáno. Poté vznikla zásluhou prof. Rudolfa Zahradníka, bývalého předsedy Akademie věd ČR, který se zasloužil o vznik pražské skupiny SVU a nějakou dobu ji také vedl,“ vzpomíná profesorka Alena Morávková, která jej ve vedení pražské sekce vystřídala. V současnosti už existuje i brněnská a plzeňská skupina, na Slovensku pak další v Bratislavě. Od roku 1990 se mezinárodní kongresy pořádají v České republice. „Jeden byl v Táboře, další v Plzni, potom byly v Brně, dva byly v Praze. Také letos, vzhledem k 60. výročí založení SVU, proběhl kongres na žádost americké strany v Praze.“

Chceme oceňovat špičkové vědce a umělce

Při udílení cen se nehledí na to, zda je daná osobnost členem Společnosti pro vědy a umění. „Máme zájem o špičkové vědce a umělce,“ vysvětluje Morávková. K vybírání konkrétních jmen říká: „To je vždycky velmi obtížné období, kdy se náš zásobník plní. Rozhodujeme ve výboru pražské skupiny SVU a snažíme se zabrat co nejširší okruh. Udělování cen SVU vzniklo proto, že jsme byli nespokojeni s tím, jaké ceny se u nás dávají, včetně státních cen. Předávání těchto cen se děje ve prospěch hvězd a hvězdiček showbyznysu, které jsou medializovány přes míru. Z pocitu této nespravedlnosti vznikla naše myšlenka odměňovat špičkové vědce a umělce a také ty, kdo se zasluhují o propagaci naší vědy a umění v zahraničí.“

Laureáti cen Společnosti pro vědy a umění

Ceny Společnosti pro vědy a umění Praha tedy letos obdrželi: Petr Bísek – vydavatel, František Fenič – režisér, Veronique Firkusny - překladatelka, Vít Hořejš - loutkoherec, Václav Hudeček - houslový virtuos, Louis Reith - malíř, Joseph Rostinský – filolog a Petr Sís – ilustrátor, grafik.

Spustit audio

Související