Zapomenuté a mizející lokality. Silvie Šeborová zavede čtenáře ve své knize na brněnská „nemísta“
Literární festival a veletrh Knihy v Brně proběhl ve dnech 29. a 30. listopadu. Jeho pořadatelem byla letos už podruhé Masarykova univerzita a dějištěm Moravská zemská knihovna. Český rozhlas Brno se stal jedním z jeho mediálních partnerů. Páteční večer v konferenčním sále MZK pak patřil vyhlášení výsledků literární soutěže Knihy v Brně, která se letos konala poprvé.
Pořadem provázela herečka Jana Štvrtecká. Jak uvedla: Cena Knihy v Brně je jedinečná tím, že uděluje ceny v kategoriích, pro něž v Česku cena doposud neexistovala. V kategorii T (Textbooks) soutěžily původní vysokoškolské učebnice, v kategorii G (General reader) zase původní populárně-naučné knihy, které čtivým a srozumitelným způsobem představují odborná témata. Kategorie M (Moje město) je určena publikacím všech žánrů, které se vztahují k městu Brnu. Zvláštní cena Open Access (Otevřený přístup) se uděluje za titul přinášející nejnovější vědecké poznatky bezplatně tak, aby byly dostupné každému, kdo si je vyhledá.
Ocenění
V kategorii T vyhrála kniha Kamila Wichterleho a Marka Večeře Přenosové děje. V kategorii G obsáhlá publikace Pavla Jiráska Loutka mezi divadlem, filmem a televizí s podtitulem Výtvarný jazyk filmů a televizních pořadů s divadelní loutkou v letech 1950 – 2020. Cenu v kategorii Open access získala kniha Dějepis mezi vědou a vyprávěním, kterou vytvořil kolektiv autorů v čele s Davidem Černínem. Kniha, kterou mohou s úspěchem využít učitelé dějepisu, je přístupná všem zdarma – online. To je její velkou výhodou.
Čtěte také
A konečně v kategorii M zvítězila publikace Nemísta, jejíž autorkou je Silvie Šeborová. Ještě týž večer, kdy cenu převzala, s ní redaktorka Alena Blažejovská natočila v Moravské zemské knihovně rozhovor. Šeborová uvedla, že Nemísta do jisté míry navazují ne její publikaci Brnboniéra, kterou také vydal TIC Brno. „Ta vychází víc z mého původního zaměření, jsem vystudovaná historička umění, ale zabývám se spíš uměním současným,“ vysvětlila Silvie Šeborová. „V Brnboniéře jsem spojila svoji lásku k umění s tím, že mě zajímá veřejný prostor.“ Tam totiž může umění lépe komunikovat i s těmi, kdo nechodí do galerií či muzeí umění. „Brnboniéra je taky průvodce po Brně, ale po různých uměleckých realizacích, ať už jsou to sochy, instalace, murály, cokoliv, co se objevuje ve veřejném prostoru.“
Poznejte město z jiné perspektivy
Obě knihy – Brnboniéra i Nemísta – vyšly na základě autorčiných vlastních nápadů v době, kdy byla na volné noze. Ale její cesty se se zaměřením TIC Brno (Turistického informačního centra města Brna) natolik sblížily, že zde začne od příštího roku pracovat.
V knize Nemísta chce Šeborová ukázat jinou stránku Brna. Není podle ní jen pro turisty, kteří do Brna přijíždí, ale cílila hodně na místní obyvatele. „Chtěla bych, aby město poznali z jiné perspektivy,“ říká. „Můžeme ji brát jako průvodce a udělat si výlet, procházku, cestu na místa, která jsou tam zmíněná. A můžeme ji vzít jako návod na lokální dobrodružství a další místa si už objevovat sami.“ Kniha může podle autorky také změnit náš přístup k městu a k tomu, kde a jakým způsobem se pohybujeme. „Znamená to třeba, že nejedu do práce autem, ale jdu pěšky cestou, kterou neznám.“
Kniha je rozdělená do sedmi kapitol a doplněná rozhovory s lidmi, kteří se danými tématy hlouběji zabývají. Jsou to buď odborníci, anebo lidé, kteří se v daném prostředí dlouhodobě pohybují nebo v něm žijí. V publikaci je množství fotografií, jejichž autorkami jsou Silvie Šeborová a (v případě celostránkových) absolventka FAVU v Brně Polina Davydenko. Šlo jim především o zachycení atmosféry místa a pořízení vizuálního dokumentu. „Kniha je do značné míry dokumentem současnosti nebo loňského roku, kdy její největší část vznikala. Ty lokality – nemísta – se mohou proměňovat a proměňují se. Není to Petrov nebo Špilberk – památka, kde předpokládáme, že za dvacet let bude vypadat velmi podobně či stejně.“
Silvie Šeborová uvádí, že podle ní kniha nabízí hlavně dobrodružství a hravost, a přiznává se k lásce k rubu Brna. Více si o brněnských nemístech poslechněte na přiložené nahrávce.
Související
-
Pro turisty i místní. Kniha od rozhlasových autorů vás provede Brnem po kuriozitách a bizárech
Kde byste našli skokanský můstek, ze kterého skočíte na beton a ne do vody? Na tuto a podobné otázky odpovídá kniha 100+24 brněnských kuriozit, absurdit a bizarností.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.