Zelný rynk na sobotu 11. října

7. říjen 2014

Program literárně-publicistického magazínu Českého rozhlasu Brno na následující sobotu.

Magazín Zelný rynk přinese text významného německého filozofa a katolického teologa Romana Guardiniho (1885 - 1968), nazvaný Moc přání. Je ukázkou ze šestého čísla letošního ročníku Poutních novin Provodov, které vydává Jaroslav Erik Frič v rámci aktivit brněnské obecně prospěšné společnosti Christiania.

Následující rozhovor s básníkem a nakladatelem Jaroslavem Erikem Fričem (nar. 14. srpna 1949 v Horní Libině u Šumperka - nedávno tedy oslavil 65. narozeniny) je věnován novým knihám, vydaným v jeho nakladatelství Vetus Via (František Lízna: Jak jen teskná je noc, reedice Magorovy vanitas I. M. Jirouse), jeho vlastní básnické knize Jsi orkneyské víno a jiné básně, Poutním novinám Provodov a festivalu poezie Potulný dělník, který se uskuteční 16. - 18. října v brněnském klubu Brooklyn.

Četba na pokračování z románu Martina Reinera Básník poračuje šestou kapitolou s názvem Jitřenka a Večernice. V režii Zdeňka Kozáka účinkuje Vladimír Krátký, pro rozhlas připravil Ludvík Němec.

V rubrice Literární výročí si medailonem Přemysla Hniličky připomeneme 90. výročí narození brněnského herce, scenáristy, dramaturga, dramatika a prozaika Lubomíra Černíka (nar. 9. října 1924). Zemřel v roce 1978.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...