Začalo to vlastně gramofonem a mikrofonem z telefonu, říká znalec rozhlasové historie
Odstartovaly připomínky sta let rozhlasového vysílání v Brně. Ale stejně tak můžeme slavit i 102. výročí, připomíná sběratel a odborník na rozhlasovou techniku Pavel Boudný. Psal se únor 1922 a brněnské vysílání zachytili podle dobových pramenů až v Itálii nebo v Dánsku.
Brněnský rozhlas zahájil rok akcí ke stému výročí svého vzniku shodou okolností jen den poté, co měl výročí jiné. Na vysílači označovaném tehdy Komárov vyzkoušeli, jak – zjednodušeně – kromě morseovky vysílat také zvuk.
„Bylo potřeba technologii upravit a rozšířit, což nebyla jednoduchá věc. Upravit telegrafní vysílač na fonický, to znamená udělat ho asi dvojnásobně složitým,“ připomíná znalec rozhlasové techniky a její historie Pavel Boudný.
Čtěte také
Vysílací pracoviště bylo provizorní – přinesli tam gramofon, pustili na něm lidové písně a využili mikrofon. A protože tehdy nějaké lepší rozhlasové mikrofony neexistovaly, musel to být pravděpodobně mikrofon telefonní. Byl to ale odrazový můstek.
Podle Boudného ale víme jednu věc jistě – zkoušky musely být po západu slunce. V denní době by okruh příjemců mohl zahrnout řádově desítky kilometrů, ale po západu slunce se aktivuje ionosféra a vlny se začínají odrážet. „To znamená, že není problém, aby byl řádově ve stovkách až tisícovkách kilometrů tehdy signál z Brna slyšitelný,“ dodává Boudný. A skutečně tehdy zněl až k břehům moře.
Dva a půl roku poté odstartovalo z Brna pravidelné vysílání, jedno z prvních v Evropě.
Jak složité byly první přijímače a kolik stály? Jaké technologické proměny vysílání zažívá? A kterou osobnost z brněnské rozhlasové historie by Pavel Boudný vyzdvihl? Poslechněte si v rozhovoru Českého rozhlasu Brno.
Související
-
Rozhlas jako průvodce. Lidé jsou rádi, když ví, co se děje u sousedů, míní generální ředitel ČRo
„Byl bych rád, kdyby výročí brněnského studia zarezonovalo nejen na území Brna a jižní Moravy, ale aby zacinkalo v rámci celé české společnosti,“ přeje si René Zavoral.
-
Znalec rozhlasové techniky Pavel Boudný: Znáte krásnější princeznu, než tu z rozhlasu?
Chtěl bych být u toho, když se poprvé vysílalo, svěřil se Pavel Boudný, jeden z největších moravských znalců rozhlasové techniky a její historie.
-
Sto let je jen začátek - Český rozhlas slaví své výročí na Google Arts & Culture
Praha, 18. května 2023: Český rozhlas dnes slaví své stoleté výročí unikátní sbírkou na platformě Google Arts & Culture.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.