V horách jsme takoví manažeři rizika, říká o práci horského vůdce Karel Kříž
Přes dvacet let se intenzivně věnuje profesi horského vůdce, mnoho let se věnoval i bojovým sportům. „Přivést klienty živé a zdravé dolů, to je vlastně první úkol. A pak ideálně, když se podaří dosáhnout vrchol nebo cíl, který jste si dali,“ popisuje praxi. „Nebezpečí v horách bude, to největší množství nehod způsobí počasí a sníh. A ten vůdce je tam jako takový manažer rizika,“ dodává s tím, že legrace se většinou děje na horských chatách.
Související
-
Nechat přírodu nadechnout. Ubrání se Novohradské hory před dravým turismem?
Malé pohoří stojí vcelku správně stranou pozornosti. Znamená to ale také větší křehkost a náchylnost k poškození dosud zachovalé přírody.
-
Proč navštívit Krušné hory? „Léta byly odsouvány, ale teď zažívají renesanci,“ láká spisovatel
Polorozbořená vesnice většinou působí strašidelně, ale Königsmühle je výjimka. Spisovatel Mikšíček se tu s kamarády postaral o přístupnou útulnu a pravidelné kulturní akce.
-
Hledání skutečného vrcholu nejvyšší hory Rychlebských hor je detektivka i dnes
Rychlebské hory jsou hraničním pohořím, při hranici s Polskem. Oddělovaly Slezsko od Kladska a částečně i od Moravy. V Polsku se jim říká Góry Złote a také Góry Bialske.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.