Umělecký kovář Jiří Ondráček: Zvuk kovadliny? Když se práce dělá dobře, tak se na to dá tančit
Umělecký kovář Jiří Ondráček se podílel na významných dílech jako kované šachy na hradě Helfštýně nebo křížová cesta poutního kostela ve Slavkovicích. „Jakmile je rozháraná mysl, rukama se potom špatně tvoří,“ říká.
Důležitým mezníkem v jeho tvorbě byl odchod do Velké Británie, kde pracoval v kovářské dílně a mimo jiné tam také zveleboval hrady. V silné konkurenci takřka tří stovek mistrů černého řemesla z celé planety získal v létě se svým týmem z Vysočiny zlatou medaili – titul mistra světa v kovářském umění.
Kde se zrodil nápad na dílo Odvaha, se kterým na soutěži zvítězil? Co všechno předchází tomu, než nějakému dílu vdechne život? A jak pracují kováři z Japonska, Izraele, Uruguaye, Portugalska a dalších zemí světa? Poslechněte si v Apetýtu, moderuje Lucie Hostačná.
Související
-
Na Helfštýně se koná tradiční Kovářské fórum. Jeho účastníci pracují na plastice s názvem Tři životy
Sbírku kovářských prací středového Helfštýna rozšíří nová plastika s názvem Tři životy. Tento týden na ní pracuje v hradní kovárně mezinárodní tým mistrů černého řemesla.
-
Kovář rozdělá oheň, zkříží pohrabáč a lopatku, aby mu tam nevletěl čert, popisuje kastelán Helfštýna
„Je celá řada lidí, která dokáže ocenit rukodělnost, výtvarnost, estetiku. A pak obrovská řada těch, kterým je to jedno,“ tvrdí kovář a kastelán hradu Helfštýn Jan Lauro.
-
Část Šilingrova náměstí v Brně zdobí nová socha, je z dílny uměleckého kováře Tasovského
Šilingrovo náměstí v Brně zdobí nová kovová socha. Dílo uměleckého kováře Pavla Tasovského nese název Mezi kruhy a bude součástí Galerie Šilingrák pod širým nebem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka