Trápí vás nachlazení, bolavé zuby nebo revma? Zkuste černý bez, nabádá bylinkářka Kocourková
Některé prameny říkají, že černý bez je lék na 99 nemocí. V lidovém léčitelství ho doporučují na horečnatá onemocnění z nachlazení. Mírného protizánětlivého působení se využívá při zánětech v ústní dutině a horních dýchacích cestách. Nálev z něj má také mírný močopudný účinek.
Tepelně zpracovaná šťáva nebo zavařenina z plodů slouží v lidovém léčitelství k mírnění revmatických bolestí, bolestí nervového původu i jako projímadlo.
Všechny tyto schopnosti černého bezu způsobují látky v něm obsažené. Květy obsahují flavonoidy, dále například kyselinu kávovou a chlorogenovou. V malé míře pak také slizy a třísloviny. V plodech bezu černého najdeme také vitaminy, ovocné kyseliny, cukr a pektin.
Jako všechny byliny je ale i bez černý třeba používat obezřetně. Látky v čerstvých plodech mohou při požití většího množství zapříčinit otravu, která se projeví zvracením, průjmem a celkovou slabostí.
Dá se z černého bezu připravit produkt, který nejen léčí, ale i chutná? A lze ho i pěstovat? Na tyto i otátky odpovídá v poradně Apetýtu bylinkářka Blanka Kocourková. Poslechněte si rozhovor!
Související
-
Černý bez je magický. A můžete si z něj vyrobit i „šampaňské“
Před heřmánkem smekni, před bezem si klekni. Tohle staré rčení připomněl v červnové Radioporadně i zahradník František Hlubocký.
-
Bezová šťáva z květů černého bezu
Černý bez je nejstarší bylinou kultivovanou člověkem. Pěstovat ji začal před čtyřmi tisíci lety. Květy mají ochranné a protizánětlivé účinky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.