Tomáš Neužil: Prostor okolo Země je první metou. Spousta hráčů přemýšlí nad komercializací vesmíru
Díky bohaté strojírenské historii a univerzitnímu prostředí je dnes Brno na špici ve vývoji a výrobě vesmírných technologií u nás, říká Tomáš Neužil. V brněnském Honeywellu vede tým vývojářů vesmírných aplikací. Také proto se Brno připojilo k festivalu Czech Space Week, určenému pro firmy, investory, startupy, studenty a všechny fanoušky vesmíru.
Na Czech Space Weeku byly kromě novinek a projektů prezentovány dvě významné české kosmické mise. Cílem jedné z nich – mise LUGO – je odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity, a zároveň jako první zmapovat jeskynní systémy na Měsíci. Součástí této mise bude i dopravení české vlajky na Měsíc.
Čtěte také
Česko se řadí mezi přední země v oblasti kosmického průmyslu a vědy a v některých oblastech směle konkuruje evropským či americkým firmám. Podílí se na mezinárodních vesmírných misích, dodává součástky do raket a staví vlastní družice. V letošním roce navíc slaví 15 let členství v Evropské kosmické agentuře (ESA). Významnou pozici v rámci ČR mají právě brněnské firmy a vývojová centra. Díky spolupráci s univerzitami se jihomoravská metropole stala epicentrem vývoje a výroby vesmírných technologií u nás.
„Za jednu korunu investovanou do oblasti vesmíru, se vrátí korun osm,“ vysvětluje Neužil, proč je pro Česko důležité působit v kosmickém průmyslu. Zatímco dříve bylo cílem se do vesmíru vůbec dostat a zkoumat ho, dnes převažují komerční mise. Nejde při tom jen o satelity na oběžné dráze Země.
Komerční firmy hledají i další možnosti, jak vesmír komercionalizovat, ať už se jedná o těžbu surovin například na Měsíci nebo turistické lety do vesmíru. Prostředí vesmírného byznysu je dravé a dynamické a český průmysl si v této oblasti vede podle Neužila velmi dobře.
Jak a kde můžete poslouchat pořad Host Dne na Moravě?
Živě v rádiu od pondělí do čtvrtka v 17:30, ale i zpětně na internetu. Všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Najdete ho na webu Českého rozhlasu Brno, na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci, a také ve všech podcastových aplikacích.
Související
-
Před 45 lety letěl první Čech do vesmíru. Vladimír Remek a Aleš Svoboda v Českém rozhlase Brno
Předávání štafety? Kosmonauti Vladimír Remek a Aleš Svoboda usedli ve čtvrtek 2. března společně k mikrofonu. Stalo se tak v den 45. výročí letu Remka do vesmíru.
-
Poletíme na dovolenou do vesmíru? Otázkou je kdy, zamýšlí se popularizátor kosmonautiky Přibyl
Jakým vývojem prošla kosmonautika od Gagarina až k dnešním soukromým letům? O tom hovořil v Apetýtu publicista Tomáš Přibyl.
-
Jako malý si stavěl středisko NASA na půdě, dnes posílá Petr Kapoun družice do vesmíru
Firma SAB Aerospace vyslala do vesmíru několik družic společně s raketou Vega. Vyrábějí těla raket a pracují na vývoji zařízení na podporu imunity nejen pro kosmonauty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.