Studená sprcha i pět minut na slunci pomůže. Julie Dobrovolná o výzkumu stresu i ženách ve vědě
Julie Dobrovolná se věnuje výzkumu stresu – zkoumala astronauty, sportovce, vojáky a momentálně se věnuje stresu v městském prostředí. „Když se bavíme o stresu, tak je potřeba si vždycky zakotvit, v jakém kontextu – jestli z hlediska psychologie nebo ekonomické náročnosti armády,“ vysvětluje. Technik na účinné snížení stresu podle ní existuje spousta. „Studená sprcha i pět minut na slunci pomůže,“ dodává. Kterých ocenění si nejvíce váží a jak vnímá postavení žen ve vědě?
Související
-
Stres nás chrání, ale jen dokud ho zvládáme kompenzovat, tvrdí lékařka
Jak se stres podepisuje nejen na našem srdci, popsala v Magazínu Leonardo Marie Skalská z České kardiologické společnosti.
-
Brněnští vědci vyvíjejí přístroj na měření hladiny stresu. Časem by mohl mít podobu chytrého trička
Vědci z Masarykovy univerzity se rozhodli změřit hladinu stresu v konkrétních situacích. A právě shánějí dobrovolníky na otestování svého prvního prototypu.
-
Proč nezvládáte běžný stres? Ptejte se svých rodičů, kolik vám dali přímé lásky, radí Cyril Höschl
Vliv mají i doteky matky, ale také region a životní prostředí, do kterého se narodíme. Host: Cyril Höschl. Připravila Terezie Jirásková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.