Sto metrů nádhery až oči přechází. Zahradník Jan Klement pěstuje v Rouchovanech lilie, podívejte se

8. červenec 2022

V Rajhradě u Brna se koná jubilejní 10. ročník výstavy lilií. Do tamního benediktinského kláštera pěstitelé přivezli desítky druhů těchto květin. Je mezi nimi i sbírka zahradníka Jana Klementa.

Lilie pěstuje v Rouchovanech jen několik kilometrů od jaderné elektrárny Dukovany. Radost z barevných kalichů mu letos pokazily kroupy.

Při pohledu zblízka jsou některé květy deformované. „Pokud jsou zkroucené, tak to není dobré. Rostlina mohla být výstavní, ale z poloviny nemá listy,” popisuje škody téměř 80letý Klement.

Co mu pěstování lilií přináší? „Člověk je v přírodě a vidí za sebou výsledky, tu krásu, pocit dobře vykonané práce,” rozplývá se pěstitel na sto metrů dlouhé zahradě. Následovníky ale bohužel nemá. „Až umřu, tak to tady zaorají… Mladí lidé mají jiné zájmy, priority,“ říká posmutněle.

Vydejte se na výstavu lilií do Rajhradu, potrvá do neděle 10. července.

autor: Petr Tichý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.