V Přibicích vzniká obecní arboretum. Suché klima dovolí vysadit teplomilné rostliny

23. květen 2022

V sousedství komunitního centra v Přibicích začala výsadba obecního arboreta. Zhruba stovku stromů a keřů pomáhaly sázet děti z mateřské a základní školy, místní senioři a další dobrovolníci. Kvůli mimořádně suchému a teplému klimatu budou v arboretu úplně jiné dřeviny, než jaké obvykle v moravských vesnicích rostou: třeba cedry, jinany nebo fíky. Některé sazenice se v Česku ani nedají koupit a do Přibic si je přivezli ze severní Itálie.

„Sázíme cypřišovou alej, která tady bude pro účely konání svatebních obřadů ve venkovním prostředí. Máme tady nachystané i jinan dvoulaločný, javory v různých barvách, perské akácie,“ vyjmenovává nezávislý starosta Miroslav Effenberger.

Sázení arboreta v Přibicích

Půda na prostranství je tak suchá a tuhá, že díry pro stromy musí vyhloubit bagr. Aby se stromky lépe ujaly, děti jim ke kořenům přisypávají kvalitnější přivezenou hlínu.

„Vzadu u zdi jsme nachystali místo pro tři fíkovníky. Ty, co jsme vysazovali v minulých letech, tak všechny prospívají,“ popisuje Effenberger. „Kluci, toto budou čínské datle. Na začátku školního roku budou zralé. Chutná to jak křížaly hrušek a jablek dohromady,“ ukazuje.

Zapojení generací

„Sázíme stromy, aby se děti naučily pečovat o přírodu. Je vidět, že některé poprvé v životě drží nářadí v ruce. Ale právě proto se to naučí a určitě jim to něco dá do života,“ říká učitelka Katka Jochlíková. Sází nejenom děti, ale také lidé z Klubu seniorů. „Bude to pěkné. Už se na to těšíme, jak tady budeme sedět na lavičkách a odpočívat,“ těší se Miluše Hromádková.

Čtěte také

„Pokud chceme zeleň, tak se musíme podřídit podnebí a vysazovat to, co je schopné u nás přežít. Myslím, že to bude do budoucna asi jediná cesta i pro jiné obce a města v Česku,“ domnívá se starosta Přibic.

Výsadba v obecním arboretu bude ještě pokračovat. Teplomilné druhy rostlin se při dostatečné zálivce ujmou i v pozdním jaru nebo na začátku léta.

Spustit audio

Související