O prestižní hudební cenu se za píseň Lásko, bože, lásko podělí Brno a Brusel

31. březen 2023

Ocenění na Grand Prix Svetozára Stračinu v Bratislavě získala píseň, kterou v Brně nahrál orchestr NATO, Vojenský umělecký soubor Ondráš a zpěvačka Lenka Mrlinová Vaculíková.

Vítězem 11. ročníku soutěže rozhlasového folkloru Grand Prix Svetozára Stračinu se tento týden v Bratislavě stala nahrávka polského rozhlasu. Ale jedna ze speciálních cen míří do Brna a současně do Bruselu.

Čtěte také

V konkurenci 32 snímků ze 12 zemí z celé Evropy mezinárodní porota ocenila za kreativní zpracování nahrávku písně Lásko, bože, lásko. Ta vznikla v minulém roce v brněnském studiu Českého rozhlasu z popudu Jiřího Kokmotose v netradiční souhře.

Hudební úpravu vytvořil cimbalista Jiří Gužík, ale výjimeční jsou interpreti. Spojil se totiž orchestr NATO – Shape international Band s orchestrem lidových nástrojů Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna. O pěvecký part se postarala zpěvačka Lenka Mrlinová Vaculíková společně s dívčím sborem Ondráše.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.