Správné držení těla je alfa i omega. Osmihodinové sezení pro nás není přirozené, zdůrazňuje lektorka
Co udělat pro to, aby nám bylo skvěle v těle? To v Apetýtu s Jarkou Vykoupilovou prozradila cvičitelka Eva Behenská.
„Vystudovala jsem taneční konzervatoř, kde jsem pochopila, že moje tělo neodpovídá těm standardům a začala jsem ho velice kritizovat a šikanovat. Po těhotenství v roce 2012 přišla naštěstí obrovská transformace. Od roku 2007 jsem se věnovala rehabilitačnímu cvičení, fyzioterapii, zajímala se o psychosomatiku, ale až to těhotenství mi změnilo pohled na tělo,“ vysvětluje Behenská.
„Jsem přesvědčena, že přístup ke zdravému pohybu vzniká v rodině – motivace k pohybu, jít ven, hrát si. Jsme učeni, že sport je něco, co je výkonové. Musíme se hodně potit a musí to být dřina, aby to stálo za to. Když změníme přístup jako dospělý a budeme to považovat za benefit, tak ty děti inspirujeme a ty se pak naučí vnímat svoje tělo zase trošku jinak,“ myslí si lektorka.
„Pro život potřebujeme hluboký stabilizační systém, který máme všichni stejný. A pak už záleží na našem nastavení, na našem vnitřním vnímání i na vnímání okolního světa, na našich prioritách, jak k tomu systému přistupujeme. Máme čtyři principy, což je pánevní dno, bránice, příčný břišní sval a potom svaly podél páteře. Pokud tyto čtyři složky budou fungovat současně a optimálně, tak mám zdravé držení těla. Nepotřebuji žádné pomůcky ani cvičební techniky.“
Správné držení těla je pro Evu Behenskou alfa a omega. „Zní to jednoduše, ale těžko se to dělá,“ připouští. „Málokdy si jen tak sedneme bez opěry, že bychom se narovnali. Osmihodinové sezení při práci není pro naše tělo přirozené – to se potřebuje hýbat. Po každých 50 minutách, maximálně hodině, bychom si měli udělat pauzu, zvednout se a tu pozici vsedě zrušit,“ radí Behenská.
Jak působí její pohybová terapie? Co jsou kompenzační techniky a dá se cvičit i při práci v kanceláři? Autorka knihy Jsem po porodu prozradí návod na cviky, které správně posilují pánevní dno a břišní svaly.
Související
-
Znáte hormon cvičení? V lidském těle umí dát do pohybu leccos a patrně chrání i před demencí
Lékaři mají důkazy, že pohyb prospívá zdraví. Jeho role je nezastupitelná v souvislosti s prevencí civilizačních chorob, jako jsou cukrovka nebo nemoci srdce a cév.
-
Někdo opravuje auta, my opravujeme těla, říká fyzioterapeutka Lada Andrová
Co všechno fyzioterapie obnáší – masírování, cvičení, léčení? „Je to všechno v jednom, fyzioterapeut je takový opravář,“ říká Lada Andrová.
-
Posilování seniorů. Pohyb patří k životu a cvičit můžete i v domácím prostředí. Čeho se vyvarovat?
Tipy na vhodné domácí cvičení a v čem děláme chyby (vynecháme úvodní a závěrečné protažení, spěcháme nebo naopak chytneme záchvat a cvičíme moc). Tipy na cviky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...