Šperk má spoustu významů. Není náhoda, jak vypadá a kdo ho nosí, říká etnoložka Alena Křížová
Etnoložka, kurátorka a historička umění Alena Křížová z brněnské Masarykovy univerzity svůj profesní zájem věnuje především historii šperků. Autorka nové knihy Lidový a zlidovělý šperk v českých zemích se také intenzivně zabývá historií valašské výšivky – i o ní bude v rozhovoru řeč.
„Ke šperkům mě přivedl Alfons Mucha. Na střední škole jsme měli takový historický seminář, psala jsem referát a zamilovala jsem se u toho do secese – což byl v té době nově objevený styl, protože ještě v 60. letech byla odmítána. O šperku jsem potom psala diplomovou, dizertační a habilitační práci a někteří se divili, co se vlastně o šperku dá pořád bádat. Jenže oni to viděli jen jako nějakou ozdůbku, něco navíc,“ popisuje Alena Křížová.
V minulosti neexistovalo, že si žena šla koupit sama nějaký šperk. „Ženy nedisponovaly finančními prostředky. Ženy a dcery bývaly takovou výkladní skříní muže. Muž na své ženě a dceři ukazoval mimo jiné své postavení. V historických filmech nebo románech můžeme vidět, jak někdy ženy i loudily šperky a apelovaly na to mužské postavení,“ vysvětluje etnoložka.
Co vše symbolizoval snubní prsten a proč ho dnes nosí čím dál méně lidí? Jak se český granát stal národním symbolem? A jaká je historie smutečních prstenů? Poslechněte si v rozhovoru Jarky Vykoupilové s Alenou Křížovou.
Související
-
Kroj sluší každé ženě – září barvami a omládne, myslí si Gabriela Mahdalová
Je držitelkou ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje. Její vášní jsou slovácké výšivky a tradiční materiály jako je len nebo kanafas.
-
Hezky oblečená žena či muž – to není otázka peněz, ale úrovně a kultury, myslí si Liběna Rochová
Módní návrhářka Liběna Rochová je ve světě módy uznávaný pojem. Co vedlo tvůrkyni unikátních modelů k tomu, aby část svých kolekcí darovala Moravské galerii?
-
„Noste to, v čem se cítíte dobře,“ radí zakladatelka blogu Módní peklo Ada Bartlová
Součástí dopoledního Apetýtu je mimo jiné i rubrika o životním stylu. Moderátorka Jarka Vykoupilová bude každé pondělí hovořit o módě společně s Adou Bartlovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.