Hezky oblečená žena či muž – to není otázka peněz, ale úrovně a kultury, myslí si Liběna Rochová
Módní návrhářka Liběna Rochová je ve světě módy uznávaný pojem. Co vedlo tvůrkyni unikátních modelů k tomu, aby část svých kolekcí darovala Moravské galerii?
Do studia Českého rozhlasu přišla návrhářka a brněnská rodačka oděná v černé. „Já jsem barevná uvnitř! Miluju barvy, moje kolekce jsou barevné, ale při práci chodím v černé, zklidňuje mě to. Chci, aby za mě mluvila moje práce a ne já, když půjdu po ulici a budu celá barevná.“
Na jaře letošního roku se rozhodla věnovat Moravské galerii část své bohaté tvorby. „Co já s těmi hadry někdy od roku 1992 budu dělat, říkala jsem si a jednou ráno, když jsem dělala velký úklid, mě to napadlo, že to je ono. Fandím tomu, co galerie dělá, a doufala jsem, že moje rozhodnutí budou akceptovat,“ svěřuje se Liběna Rochová v rozhovoru. „Dvě velká auta oblečení odvezla a já jsem pak docházela do galerie a s kurátorkami textilu jsme to dávaly dohromady. Žasla jsem nad tím, co jsem tam všechno našla!“
I v době pandemie se s vervou věnovala práci. „Nechtěla jsem sedět v koutku a čekat, až covid zaklepe. Připravovala jsem nové kolekce, pendlovala mezi Prahou a Brnem.“
Zodpovědnost v šatníku
Dělat udržitelný oděv a být zodpovědná, to je cesta, kterou se Liběna Rochová vydala. „Nepotřebujete si kupovat desítky kusů oblečení – velké řetězce vás nutí, že to musíte mít. Růžová je nová černá a tak dále. To oblečení je špatně ušité a za chvíli se vám rozpadne. Proto si budete muset koupit další a další,“ upozorňuje Rochová na fungování fast fashion. „Není to otázka peněz, ale uvědomění si – měla bych být ke svému šatníku zodpovědná.“
Čtěte také
V roce 2018 navrhla taláry pro Ústavní soud. „Nabídku jsem přijala s radostí, cítila jsem vzájemný respekt a důvěru. Práce pro mě byla velkou výzvou,“ dodává. Taláry pro ústavní soudce byly nominovány i na cenu Czech Grand Design.
Má ráda ceremonie? A co její práce pro charitu? Řeč bude také o pedagogické práci, protože už 20 let vede Ateliér oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Poslechněte si celý rozhovor Jarky Vykoupilové s módní návrhářkou Liběnou Rochovou.
Související
-
Práce s mými studenty? Bystří to mozek a přináší dobré nápady, říká módní návrhářka Liběna Rochová
Co za něco stojí, to vždycky bolí, říká návrhářka Liběna Rochová. Na české i světové scéně působí už 40 let, dvanáctým rokem se o své zkušenosti dělí se studenty UMPRUM.
-
Návrhářka Liběna Rochová: Nebudu do sebe řezat. Ztratila bych svou identitu!
Módní návrhářka tvrdí, že pro ženu je nejdůležitější souznít s vlastním věkem. „Žena je nejkrásnější, když umí stárnout,“ prohlašuje u Terezy Kostkové v Blízkých setkáních.
-
Jako lidstvo si pod sebou podřezáváme větev, říká profesorka UMPRUM Liběna Rochová
Jako lidstvo si pod sebou podřezáváme větev, říká v Rozhovoru s Veronikou Ruppert Liběna Rochová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka