Sociolog Biler: Z Blanska je do Brna blízko, ale o kvalitě života to nic neříká

8. leden 2024

Jižní Morava zabodovala v žebříčku měst a obcí, který z různých úhlů hodnotí kvalitu života. „Brno je bohaté město, městům tedy pomáhá dojezdová vzdálenost,“ vysvětlil sociolog, spisovatel a publicista Stanislav Biler. 

Stanislav Biler

V žebříčku obcí, který zveřejnila společnost Obce v datech, je na dvě stě měst a obcí seřazených podle kvality života od nejlepší po nejhorší. V první dvacítce se umístilo hned devět obcí a měst z jižní Moravy. „Takový seznam vytváří soukromé společnosti, které zároveň obcím nabízí své služby,” zhodnotil ve vysílání Českého rozhlasu Brno sociolog a publicista Biler.

Kvalitu života v Hustopečích žebříček staví na čtvrté místo, Kuřim je šestá, sedmé Brno, osmé Židlochovice. Ale i další města na jižní Moravě zabodovala: Slavkov u Brna, Šlapanice, Pohořelice, Blansko nebo Rosice.

Podle čeho určovat kvalitu života?

Čtěte také

„Autoři operují s pojmem kvalita života. Měří ho a seřazují s přesností na jedno desetinné místo a zcela jednoznačně dokážou říct, kde se žije nejlépe. A dokonce nejhůř. S tím mám problém,” zamyslel se Biler. V žebříčku figurují faktory jako je dojezd do nemocnice, znečištění ovzduší, nezaměstnanost, kapacity školek a škol a další parametry. „Otázkou je, jestli zrovna tohle určuje kvalitu života,” dodal sociolog a připustil, že jiná kritéria by mohla vygenerovat zcela odlišný seznam.

„Září jižní Morava a okolí Prahy, pravděpodobně proto, že Praha i Brno jsou bohatá města a dojezdová vzdálenost pomáhá,” připustil Biler. První v žebříčku jsou Říčany, na druhém místě je Praha, třetí je Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Na konci žebříčku jsou lokality na Opavsku a Ostravsku: Karviná, Orlová a Vítkov. „Pro tyto obce je neřešitelné s většinou hodnocených věcí něco udělat,” uzavřel sociolog.

Spustit audio

Související