Smrt plave ze vsi, nové léto do vsi! Poslechněte si jarní písně a říkadla spojená s vynášením smrti

31. březen 2020

Dva stále živé zvyky – figurína Smrtky jako symbol zimy a nemocí musí pryč z dědiny, obchůzka s letečkem znamená pro obyvatele požehnání. Plejáda písniček a říkadel spojená s vynášením smrti a přinášením letečka obyčejně zaznívá mezi Smrtnou a Květnou nedělí.

I dříve patřila hlavní úloha dětem. Slaměný došek nebo smrček byl proměněn na figurínu smrtky a oblečen do lidských šatů či hadérek. Děti daly smrtečce pentle, ze šnečích ulit vyrobily náhrdelník, přidělaly lýkové copy, navlékly na provázek vejduňky – vyfouknutá vajíčka. V některých dědinách na Hané bývala smrtkou dýně s vyřezanými otvory místo očí a svíčkou uvnitř. Na Smrtnou neděli se smrtka odnesla někam k lesu či vodě za obcí. A cestou se zpívaly písničky či pokřikovala říkadla o Smrtce nebo Smrtholce, Smrtolence, Moreně, Marjeně, Mařeně či Mařákovi.

Odchází zima i nemoci

Se Smrtkou se naložilo různě, podle zvyku – někde se smrtečka zakopala, jinde zapálila nebo rovnou vhodila do vody a děcka se do ní trefovala kamením. Proč se ale vlastně smrtka vynášela? Protože se věřilo, že s ní po vodě odejde i zimní období, neduhy, nemoci a přijde dekáda teplého jara a léta, které zajistí hospodářům dobrou úrodu.

Aby se to pojistilo tuplem, leckde se v ten samý den, jinde na Květnou neděli, přinášelo do vsi tzv. léto, líto, letečko, májíček – čili ozdobená větvička, která symbolizovala požehnání pro úrodu – někde se dávalo k rašícím rostlinkám, aby je uchránilo před zkázou. Na Šumpersku a Zábřežsku bylo Líto nebo též Anděl děvče, které si obléklo šaty vysvlečené z figuríny Mařeny. Kluci v lese uřízli jedlový májíček a průvod dětí se pak vracel s tančícím Andělem a ozdobenou jedličkou do vsi.

V pořadu Na pěknú notečku účinkují po domácku nahrané děti z Kolíčku a Kolečka z Roztok u Prahy, děvčata z liptovské Dúbravy nebo děti z bojkovského Světlovánku a hrozenkovského Kopaničárku. Zazní také skladba Bohuslava Martinů, který se k vynášení smrti vyjádřil v hudebně-taneční kompozici Špalíček.

autor: Anežka Heinzlová | zdroj:
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...