Vzpomínka na Fanoše Mikuleckého: Vínečko bílé nechybí u žádné besedy u cimbálu
Vínečko bílé – kdo by dnes neznal tuto „národní“ písničku? Snad žádná beseda u cimbálu se bez ní dnes neobejde, ať jste z Podluží nebo kdekoliv jinde v republice. Její autor byl obyčejný a prostý člověk.
František Hřebačka se narodil 28. července 1912 v Mikulčicích nedaleko Hodonína. Za svůj život složil na 200 písní – kromě Vínečka bílého také Mikulecká dědina, V širém poli studánečka, Bude večer, Eště si zazpívám, K Hodonínu, Zasvítil měsíc, Znám já zahrádečku a spoustu dalších.
Čtěte také
Složil také tři zpěvohry, z nichž nejznámější a dodnes velmi oblíbená je Cesta zarúbaná, která je složená jen z lidových písní. Františka Hřebačku zná celý folklorní svět pod pseudonymem, který mu navrhl Petr Bezruč – Fanoš Mikulecký.
V těchto dnech, konkrétně 23. března, si připomínáme 50 let od úmrtí tohoto lidového skladatele. Jeho písně jsou ale tady pořád s námi a pro nás.
Související
-
Zapojte se do folklórní výzvy! Pošlete nám vaše nahrávky a v dubnu je uslyšíte v rozhlasovém éteru
Všichni momentálně procházíme novou a neznámou situací. Ale už teď je jasné, že živá kultura přežije a lidová muzika také.
-
V rytmu tance gúlaná. Od narození sběratele lidových písní Františka Bartoše uplynulo 183 let
František Bartoš se stal průvodcem nejen našim pořadem, ale také svým rodným krajem. Z knihy Lid a národ čte Marie Hvozdecká v rytmu tance gúlaná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...