Vzpomínka na Fanoše Mikuleckého: Vínečko bílé nechybí u žádné besedy u cimbálu

24. březen 2020

Vínečko bílé – kdo by dnes neznal tuto „národní“ písničku? Snad žádná beseda u cimbálu se bez ní dnes neobejde, ať jste z Podluží nebo kdekoliv jinde v republice. Její autor byl obyčejný a prostý člověk.

František Hřebačka se narodil 28. července 1912 v Mikulčicích nedaleko Hodonína. Za svůj život složil na 200 písní – kromě Vínečka bílého také Mikulecká dědina, V širém poli studánečka, Bude večer, Eště si zazpívám, K Hodonínu, Zasvítil měsíc, Znám já zahrádečku a spoustu dalších.

Čtěte také

Složil také tři zpěvohry, z nichž nejznámější a dodnes velmi oblíbená je Cesta zarúbaná, která je složená jen z lidových písní. Františka Hřebačku zná celý folklorní svět pod pseudonymem, který mu navrhl Petr Bezruč – Fanoš Mikulecký.

V těchto dnech, konkrétně 23. března, si připomínáme 50 let od úmrtí tohoto lidového skladatele. Jeho písně jsou ale tady pořád s námi a pro nás.

autor: Jan Kosík
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.