Vzpomínka na Fanoše Mikuleckého: Vínečko bílé nechybí u žádné besedy u cimbálu
Vínečko bílé – kdo by dnes neznal tuto „národní“ písničku? Snad žádná beseda u cimbálu se bez ní dnes neobejde, ať jste z Podluží nebo kdekoliv jinde v republice. Její autor byl obyčejný a prostý člověk.
František Hřebačka se narodil 28. července 1912 v Mikulčicích nedaleko Hodonína. Za svůj život složil na 200 písní – kromě Vínečka bílého také Mikulecká dědina, V širém poli studánečka, Bude večer, Eště si zazpívám, K Hodonínu, Zasvítil měsíc, Znám já zahrádečku a spoustu dalších.
Čtěte také
Složil také tři zpěvohry, z nichž nejznámější a dodnes velmi oblíbená je Cesta zarúbaná, která je složená jen z lidových písní. Františka Hřebačku zná celý folklorní svět pod pseudonymem, který mu navrhl Petr Bezruč – Fanoš Mikulecký.
V těchto dnech, konkrétně 23. března, si připomínáme 50 let od úmrtí tohoto lidového skladatele. Jeho písně jsou ale tady pořád s námi a pro nás.
Související
-
Zapojte se do folklórní výzvy! Pošlete nám vaše nahrávky a v dubnu je uslyšíte v rozhlasovém éteru
Všichni momentálně procházíme novou a neznámou situací. Ale už teď je jasné, že živá kultura přežije a lidová muzika také.
-
V rytmu tance gúlaná. Od narození sběratele lidových písní Františka Bartoše uplynulo 183 let
František Bartoš se stal průvodcem nejen našim pořadem, ale také svým rodným krajem. Z knihy Lid a národ čte Marie Hvozdecká v rytmu tance gúlaná.
-
Fanoš Hřebačka Mikulecký a Malovaný kraj
Časopis Malovaný kraj pohledem jeho zakladatele Fanoše Mikuleckého.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.