V rytmu tance gúlaná. Od narození sběratele lidových písní Františka Bartoše uplynulo 183 let

16. březen 2020

František Bartoš se stal průvodcem nejen našim pořadem, ale také svým rodným krajem. Z knihy Lid a národ čte Marie Hvozdecká v rytmu tance gúlaná.

Od narození významného národopisce Františka Bartoše uplynulo 16. března 183 let. Folklorní veřejností je znám zejména jako sběratel lidových písní a říkadel. Jeho písňové sbírky jsou dodnes pro mnohé z nás inspirací. František Bartoš byl také významný jazykovědec. Svědčí o tom například dvojdílná Dialektologie moravská, která zaznamenává nářečí napříč moravskými regiony.

Narodil se v Mladcové na Zlínsku, kde jako první zaznamenal tanec gúlaná. Jeho starodávné melodie provází posluchače celým pořadem.

Autorka pořadu Marie Hvozdecká si vzala na pomoc také Lid a národ – národopisné rozpravy, které místy až poeticky vypodobňují život na Zlínsku v 19. století.

autor: Marie Hvozdecká | zdroj:
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.