Seriál: Vojtěch Landa - Písně, které změnily svět, díl 5. Pearl Jam
Seriál studenta JAMU Vojtěcha Landy Písně, které změnily svět pokračuje pátou částí, věnovanou skupině Pearl Jam.
Ačkoliv se Pearl Jam nedají označit za kapelu několika hitů a svoji popularitu si udržují stále, je pravdou, že masivní úspěch svého prvního alba Ten už nikdy nezopakovali. Byla to doba, kdy svět ovládly kapely ze Seattlu hrající rock, kterému se později začalo říkat grunge. A z Ten pochází i skladba Jeremy. Autor textu, zpěvák Eddie Vedder, se nechal inspirovat novinovým článkem o smrti patnáctiletého Jeremy Wade Della z Texasu. V osudový den přišel Jeremy do školy pozdě, a proto byl učitelkou poslán pro svoji docházkovou kartu. Jeremy poslušně odkráčel, ale místo pro kartičku si došel pro revolver značky Magnum a vrátil se zpátky do třídy se slovy: „Paní učitelko, už mám to, pro co jsem si opravdu šel.“ Než stačil kdokoliv zareagovat, strčil si Jeremy hlaveň do pusy a zastřelil se. Samotný Eddie Vedder svůj text později komentoval takto: „Zabijete se, obětujete svůj život pro nějakou pomstu, ale jediné, čeho dosáhnete, je článek v novinách. Nic nezměníte, svět jde dál. Nejlepší pomsta je žít dál a něčeho dosáhnout. Musíte být silnější než tito lidé.“ S Vedderovým názorem se nedá než souhlasit, problém vznikl při natáčení klipu. K písni bylo natočeno video, které mělo končit osudným výstřelem. Z etických důvodů byl však finální záběr vynechán, anebo byl rozostřený, aby nebylo vidět, jak si herec strká hlaveň do pusy. Výsledek cenzorského zásahu byl značně paradoxní, mnozí si totiž mysleli, že Jeremy na konci videa zastřelil někoho ze třídy, a ne sám sebe. Píseň tak získala zcela nové vyznění, zkrátka: Jestli vás ve škole někdo štve, tak jděte a odbouchněte ho! A tak když v roce 1996 zabil čtrnáctiletý žák ve státě Washington dva žáky a svého učitele matematiky, jeho obhajoba u soudu tvrdila, že se nechal inspirovat právě tímto klipem. Od té doby se proto klip vysílal jen sporadicky a po masakru na Columbinské střední v roce 1999, o kterém jsme hovořili v jednom z předchozích dílů, se už téměř nevysílal. Aby toho nebylo málo, v roce 2000 byla kapela obviněna z dalšího úmrtí. Na dánském festivalu Roskidle bylo totiž při jejich koncertu ušlapáno devět fanoušků. Ačkoliv veškerá obvinění vznesená proti kapele byla velmi brzy stažena, muzikanti dlouho zvažovali, že skupinu nadobro rozpustí. Naštěstí to neudělali. Po roce 2000 už díkybohu žádná úmrtí v souvislosti s kapelou nenastala, a kapela tak znovu pilně koncertuje a nahrává další alba.
úryvek
Vojtěch Landa se narodil v Moravské Třebové v roce 1981. Poslední léta žije v Brně, kde vystudoval Pedagogickou fakultu, obor angličtina-tělocvik. Studia dokončil v roce 2006, ale již v době studia se věnoval výuce angličtiny v jazykové škole Miramare a YET (obě v Brně).
V roce 2006-2007 strávil rok v anglickém Cornwallu za účelem zlepšení praktické mluvy. Do Anglie se také pravidelně vrací a jeho posledním zaměstnáním byla půlroční práce pro anglickou jazykovou školu v Eastbourne, kde připravoval pro studenty volnočasové aktivity. Má tedy rád jazyky a sport, ale i hudbu, filmy a literaturu.
V současnosti studuje obor Rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika na JAMU. Říká o sobě: „Jsem velmi společenský, ovšem v prezentaci tvorby naopak velmi plachý. Proto jsem doposud málo publikoval. Na internetu mám dvě povídky na stránkách www.scifi-povidky.wz.cz/ a jednu na stránkách Jamu (www.rtds.wordpress.com). Zúčastnil jsem se také literární soutěže na Skleněné louce v roce 2005, kde jsem nakonec uprchl, když jsem zjistil, že nedokážu svůj text číst na veřejnosti. Od té doby jsem už naštěstí překonal trému a se spolužáky občas míváme scénické četní po brněnských klubech. Rád diskutuju s kritiky a tak uvádím i svůj mail: vlanda@centrum.cz.”
O Pearl Jam uslyšíte v Zelném rynku v sobotu 17. prosince. Pořad začíná v 17 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.