Rostliny mají na farmě budoucnosti celoročně ideální podmínky k růstu. Nahlédněte do ní s Apetýtem!
Farma budoucnosti v Kalech na Tišnovsku dokáže díky vodě, ve které chová duhové pstruhy, znásobit sklizně zeleniny a bylinek a mít stabilní celoroční úrodu.
Jednatel firmy a environmentalista Michl Fojtík, manažer Karel Janoš, ředitelka Markéta Fojtíková i vedoucí oddělení výzkumu a vývoje Kateřina Patloková byli hosty speciálního vysílání přímo z místa, kde se provozuje nejudržitelnější metoda vertikálního zemědělství současnosti. Ročně na farmě vyprodukují 45 tun zeleniny a 50 tun ryb.
„Jsou tři oblasti parametrů, které definují kvalitu prostředí a růstu rostliny. My dosahujeme rychlejších přírůstku než konvenční zemědělci na poli. A to je z toho důvodu, že rostlina se nemusí vypořádávat třeba se zataženým dnem nebo bouřkou. Podmínky pro ten růst jsou nastaveny ideálně,“ vysvětluje Fojtík.
Jak funguje aquaponie a jak ji provozovat v domácích podmínkách? Kolik týdnů roste v ideálním prostředí salát a co jsou to slanomilné rostliny? Jak kvalita vody ovlivňuje růst ryb i rostlin? Poslechněte si Apetýt z moderního provozu, kde se kloubí ekologická, výzkumná a edukační činnost.
Související
-
Mají ryby v kádích kvalitní život? Čeští vědci začali zkoumat aquaponii
Zatímco podnikatele a investory zaujal moderní trend zvaný aquaponie především s ohledem na ekonomické souvislosti, tuzemští vědci se mu chtějí věnovat šířeji.
-
Odpad, který vyprodukují ryby, se využije pro pěstování zeleniny. Novou metodu zkoušejí vědci
Tvůrci zahradnického magazínu Zelené světy, moderátorsky zahradnická dvojice Hanka Šoberová a Pavel Chlouba, se vypravili na krátkou návštěvu Jihočeské univerzity.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.