Obezita není jen vinou pacienta, je důležité oslovit odborníka, nabádá k řešení problému lékař
Bolesti kloubů, zvýšené riziko infarktu či rakoviny, astma nebo cukrovka. I taková rizika a komplikace může přinést jedna z nejrozšířenějších civilizačních nemocí současnosti – obezita. Přesto ji lze trvale vyléčit. O své zkušenosti z dlouholetého působení v oboru se podělí Jiří Jeřábek z Centra léčby obezity. „Ve společnosti převládá takový pohled, že za obezitu si pacient může sám. Je to ale o tom, jak si tělo řídí ukládání energie, kterou člověk přijímá ve formě potravy.“
Související
-
Obezita zpočátku nebolí, ale do budoucna vede k závažným zdravotním komplikacím, upozorňuje lékařka
Nadváhou u nás trpí 26 % dětí, u 16 % z nich se jedná dokonce o obezitu. Číslo je znepokojivé, stejně jako to, že se obezita posouvá do stále mladšího dětského věku.
-
Co je zdravé, to není chutné? Stravování je často o zvyku, zkusme to jinak, nabádá foodblogerka
„Hnacím motorem ve stravování jsou vždy propady. Až se dostaneme do úzkých, tak to teprve začneme řešit,“ říká v Apetýtu foodblogerka Věra Strnadová.
-
BMI rozliší nadváhu od obezity, která se musí léčit. Jak BMI vypočítat? Jak bojovat s jojo efektem?
Podle posledních dat Eurostatu má problémy s váhou 53 % evropské populace starší 18 let. V České republice je každý pátý obézní a 6 z 10 Čechů má nadváhu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.