Psaní mi trochu chybí. S Martinem Reinerem o murálech, židovském muzeu i komunální politice

5. říjen 2022

Básník, prozaik, nakladatel a organizátor kulturního dění. Přestože je Martin Reiner držitelem ocenění Magnesia Litera, věnuje se v posledních letech především zvelebování veřejného prostoru.

„Projekt existuje tři roky, ale myšlenka je mnohem starší. Mezitím jsme se shodli na názvu Mehrin – Moravské židovské muzeum. K tak velkému projektu je nejdřív třeba získat partnery – jednáte s představiteli města, židovské obce. Teď už jsme naštěstí ve fázi, že jsme v mezinárodní architektonické soutěži vybrali vítězný návrh. Kdyby šlo všechno úplně hladce, všichni nám pomáhali a všeho bylo dostatek, tak třeba tři čtyři roky trvá, než se dostaneme do fáze, že bychom mohli začít stavět.“

V posledních letech byl Reiner také hybatelem ve vytváření Městské galerie. „Měl jsem kdysi pracovní byt v brněnském Bronxu a byl jsem tak očitým svědkem dynamických proměn, které se tam děly a stále dějí. Chtěl jsem vytvořit lepší tvář tohoto místa, aby ji viděli i ostatní obyvatelé města. Momentálně je vytvořeno dvanáct velkých obrazů a jeden ještě budeme malovat. Sám dělám komentované procházky po murálech, to mě baví,“ říká.

Velkým pomocníkem v tom, jak si uchovat nadhled, je podle něj jeho věk. „V raných devadesátých letech jsem odolal různým nabídkám vstupu do vysoké politiky a zvolil kulturu. Do politiky jsem vstoupil až v padesáti čtyřech letech, už jsem měl nějaký nadhled a integritu. Psaní mi trošku chybí, řekl jsem si, že každý rok alespoň na týden někam zmizím a budu se věnovat psaní,“ dodává.

Proč ho baví dělat projekty se společenským přesahem? Jaká byla dosavadní cesta k Moravskému židovskému muzeu a co všechno takový projekt obnáší? A jaké překvapení chystá pro své čtenáře? Poslechněte si v záznamu Apetýtu s Janou Kobylinskou.

Spustit audio

Související