Průzkum života politickým bojem – zajděte si na výstavu o Jaroslavu Šabatovi a Chartě 77
Moravské zemské muzeum připravilo pro návštěvníky dvojvýstavu, z níž je první polovina zaměřena na brněnskou část Charty 77 a druhá polovina na významného představitele brněnského disentu Jaroslava Šabatu (1927-2012). Ve Valochově sále v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně si ji můžete prohlédnout do 3. května 2023.
Koncem loňského roku – v prosinci, který byl nazván „měsícem originálů“ – provedla zájemce první částí výstavy Petra Pichlová z Oddělení dějin kultury antitotalitního zaměření (ODKAZ) Moravského zemského muzea. To ještě byly k vidění originály některých dokumentů, které nyní z bezpečnostních důvodů nahradily kopie. Význam a zajímavost výstavy tím ovšem nijak neklesá…
Druhou částí výstavy, nazvanou Průzkum života politickým bojem – Jaroslav Šabata, provedl návštěvníky Patrik Eichler, ředitel Masarykovy demokratické akademie.
Obě komentované prohlídky natočila redaktorka Alena Blažejovská a vy si je můžete poslechnout v přiloženém audiu.
Dvojvýstava byla zahájena loni v říjnu a jejím cílem je připomenout si, že od podepsání Prohlášení Charty 77 uplynulo 45 let. Dvojí výročí měl i Jaroslav Šabata – od jeho narození uplynulo 2. listopadu 95 let a v polovině června minulého roku uplynulo deset let od jeho smrti.
Patrik Eichler rovněž pozval zájemce na večer, který proběhne 19. ledna od 17 hodin v přednáškovém sále Moravského zemského muzea v Dietrichsteinském paláci. Bude promítnut film Dějiny Jaroslava Šabaty z roku 2007, po filmu následuje debata s režisérem filmu Vítem Janečkem a historikem a spoluautorem výstavy Průzkum života politickým bojem Janem Mervartem.
Související
-
Jaroslav Šabata: Vždycky někdo vyhraje a někdo prohraje
Šabata byl významný filosof, psycholog, politik, ale i signatář Charty 77. V 70. letech si odseděl za své názory více než 7 let. V archivu se uchovala řada jeho nahrávek.
-
Dvakrát Malý princ v Moravském zemském muzeu: fotky a ilustrace doplňují skleněné figurky
„Prosím, nakresli mi beránka!“ Ukázky z Malého prince jsou v pásmu Elišky Kánské proloženy rozhovory a reportážními úryvky, které byly natočeny v Moravském zemském muzeu.
-
Charta 77. Kolem petice vzniklo společenství různorodých lidí
V lednu 1977 byla zveřejněna petice, která kritizovala „politickou i státní moc“ v Československu za nedodržování lidských a občanských práv.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.