Učitelé, otcové a náhradní otcové. I o nich vypráví v Zelném rynku Věra Lejsková a Martin Reiner
Přehrát celý seriál (3 z 3 dílů)
Dostupné ještě 22 dní
1. díl: Věra Lejsková: Vzpomínka na Františka Schäfera
2. díl: Fajnšmekři v Sedmičce: spisovatel Martin Reiner, 2. část záznamu besedy
Dostupné ještě 22 dní
3. díl: Četba na pokračování. Bogdan Trojak: Brněnské metro (4 z 19)
Zelný rynk přinese vzpomínku Věry Lejskové na klavíristu, skladatele a pedagoga Františka Schäfera. Zazní druhá část sestřihu besedy s Martinem Reinerem. Četba z knihy Bogdana Trojaka Brněnské metro pokračuje 4. částí. Kompletně k poslechu pak bude také online, po odvysílání všech devatenácti dílů.
Klavíristka, hudební pedagožka a publicistka Věra Lejsková vzpomíná na svého učitele klavírní hry Františka Schäfera, od jehož narození uplynulo 3. dubna 120 let. „Když vás tak člověk slyší cvičit, diví se, že se vůbec něčemu naučíte,“ řekl jí kdysi. Přes tento přísný, ale účinný pedagogický přístup s ním studenti podnikli dokonce i společný výlet na motorkách do Tater.
Martin Reiner v pořadu z cyklu Fajnšmekři v Sedmičce vyprávěl o svém biologickém otci Reinerovi i otčímovi Pluháčkovi. A taky o svých třech „náhradních otcích“, za něž považoval Vladimíra Buryana, Jiřího Kuběnu a Ivana Wernische.
Ale člověku je učitelem i sama skutečnost – jeho vlastní zkušenosti.
To všechno a taky čtvrtou část četby z knihy Bogdana Trojaka Brněnské metro si teď můžete poslechnout v novém vydání kulturního magazínu Zelný rynk.
Související
-
Kdyby se život odvíjel jinak, mohl být spisovatel Martin Reiner hercem Divadla Husa na provázku
Kulturní magazín Zelný rynk přinese příspěvek Petra Oslzlého ke Světovému dni divadla. Zazní první část sestřihu z besedy se spisovatelem Martinem Reinerem.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.