Protáhlé obličeje a šedé barvy. Není divu, že jeho obrazům církev ani panovníci ve své době moc nefandili. Poznáte Kdotobyla?

11. únor 2024

Každou neděli v pořadu Toulky Josefa Veselého můžete slyšet životní příběh jednoho tajemného Kdotobyla (případně pomyslné paní Kdotobylové). Jde o známou osobnost domácí nebo světové historie, vědy, kultury, politiky… Uhádnete, kdo to byl?

Aktuální neznámý se bude prezentovat hlasem, který mu propůjčil Zdeněk Junák. Chcete-li tomuto Kdotobylovi odhalit jméno, poslechněte si v přiloženém audiu indicie, které o sobě uvedl.

Protáhlé obličeje a šedé barvy. Není divu, že jeho obrazům církev ani panovníci ve své době moc nefandili. Jeho tvorba byla málem zapomenuta, ale pak u ní inspiraci nabíral třeba Pablo Picasso. Rozklikněte si správné Kdotobylovo jméno.

Správná odpověď: El Gréco

Děkujeme za zaslané odpovědi, výhercem je tentokrát Radomír Hlaváček z Bzence.

Toulky Josefa Veselého můžete poslouchat každou neděli v čase od 9 do 10 hodin. Pořad si můžete pustit i zpětně (maximálně však 6 hodin po odvysílání) na audioportálu mujRozhlas.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.